Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Solicitare daune morale
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Solicitare daune morale

O persoana juridica poate formula actiune in raspundere civila delictuala si sa solicite daune morale?
Cod civil: art.998 - 999

Decretul nr.31/1954 art.54

Dispoziţiile art.54 Decretul nr.31/1954 privitor la persoane fizice şi persoane juridice, nu face distincţie între persoanele fizice sau juridice şi nici nu limitează drepturile nepatrimoniale ocrotite, dreptul persoanei juridice de a obţine daune morale pentru vătămarea oricărui drept nepatrimonial.

Persoana juridică trebuie să dovedească prejudiciul nepatrimonial suferit.
@heto

Decretul nr. 31 din 30 ianuarie 1954 privitor la persoanele fizice si persoanele juridice este PUTIN abrogat de art.230 din legea 71/2011 la data de 13 iunie 201.

De defunctul cod civil nici nu mai zic, ca este chiar pe acest forum o sectiune intreaga dedicata -NOULUI cod civil. Articolele alea, 998 si urmatoarele sunt dintr-un cod care nu mai este in vigoare din 1 octombrie 2011.

Incidenta textelor de lege indicate depinde de data la care a avut loc fapta "delictuala".

@alina_vi: se poate atrage raspunderea delictuala de catre o entitate juridica.
Traditional, insa, entitatile juridice nu pot suferi prejudicii morale, si deci nici nu pot primi daune morale.
____________________

Editare ulterioara: amverificat mai bine situatia persoanei juridice, si revin:
Teretic este posibil ca persoana juridica sa suporte un prejudiciu moral si sa primeasca daune.
Practic, este foarte greu de dovedit acest prejudiciu. Singurul caz pe care l-am gasit pe net este de respingere a daunelor morale.

NOUL temei legal ar fi Codul civil nou:
Titlul V - Apararea drepturilor nepatrimoniale
Ocrotirea personalitatii umane Art. 252
Orice persoana fizica are dreptul la ocrotirea valorilor intrinseci fiintei umane, cum sunt viata, sanatatea, integritatea fizica si psihica, demnitatea, intimitatea vietii private, libertatea de constiinta, creatia stiintifica, artistica, literara sau tehnica.
Apararea drepturilor nepatrimoniale ale persoanei juridice Art. 257
Dispozitiile prezentului titlu se aplica prin asemanare si drepturilor nepatrimoniale ale persoanelor juridice.
smeagull, utilizator