Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... proprire
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

proprire

am doua propriri pe salar si in fiecare luna imi ia 50% din salar ce solutii am? sa nu imi mai retina asa mult ce pot face ?
Nu aveti ce sa faceti , poate doar sa vorbiti cu creditorii dvs sa stabiliti o rata mai mica de plata ...... procentul de 50 % este procentul maxim care vi se poate retine din salariul cand aveti mai multe reţineri din salariu.

Art.169 c.mun.:
(4) Reţinerile din salariu cumulate nu pot depăşi în fiecare lună jumătate din salariul net.

Art.409 C.proc.civ.:
Salariile si alte venituri periodice realizate din munca, pensiile acordate in cadrul asigurarilor sociale, precum si alte sume ce se platesc periodic debitorului si sunt destinate asigurarii mijloacelor de existenta ale acestuia pot fi urmarite:
a) pana la 1/2 din venitul lunar net, pentru sumele datorate cu titlu de obligatie de intretinere sau de alocatie pentru copii;
b) pana la 1/3 din venitul lunar net, pentru orice alte datorii.
Daca sunt mai multe urmariri asupra aceleiasi sume, urmarirea nu poate depasi 1/2 din venitul lunar net al debitorului, indiferent de natura creantelor, in afara de cazul in care legea prevede altfel.
....