Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Poprire salar
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Poprire salar

Am primit la institutie de la Administratia Finantelor Publice poprire pe salar. Va rog sa imi spuneti care este procentul maxim din salariu care poate sa mi se retina/lunar
Va multumesc.
Daca este vorba despre o singura retinere , atunci procentul maxim este de 1/3 din salariu net ... daca sunt mai multe retineri, atunci procentul maxim este de 1/2 din salariul net.

art.169 alin.4 C.mun. : Reţinerile din salariu cumulate nu pot depăşi în fiecare lună jumătate din salariul net.

art.409 C.proc.civ.:
(1)Salariile şi alte venituri periodice realizate din muncă, pensiile acordate în cadrul asigurărilor sociale, precum şi alte sume ce se plătesc periodic debitorului şi sunt destinate asigurării mijloacelor de existenţă ale acestuia pot fi urmărite:

a)până la 1/2 din venitul lunar net, pentru sumele datorate cu titlul de obligaţie de întreţinere sau alocaţie pentru copii;

b)până la 1/3 din venitul lunar net, pentru orice alte datorii.

(2)Dacă sunt mai multe urmăriri asupra aceleiaşi sume, urmărirea nu poate depăşi 1/2 din venitul lunar net al debitorului, indiferent de natura creanţelor, în afară de cazul în care legea prevede altfel.