Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... taxa de prima inmatriculare
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

taxa de prima inmatriculare

Am un suzuki vitara pe care as dori sa-l înmatriculez.Am făcut plângere la Tribunalul Maramureș - contencios administrativ și fiscal și am primit termenul pentru data de 25.09.2013.Care e cea mai puțin costisitoare posibilitate sa-l înmatriculez mai repede de data mai sus menționata?
pai mai putin costisitoare decat cea aleasa deja nu exista.
daca vreti mai repede o inmatriculati cu plata taxei si apoi incercati sa o recuperati.
Puteti formula o cerere pentru acordarea unui termen mai recent, insa slabe sperante, dar totusi este o varianta.
azi am fost la anaf si erau acolo cateva persoane care au venit sa li se restitue taxa de mediu. spuneau ca se da inapoi . puteti merge sa intrebati daca se mai plateste.
Taxa se restituie numai în baza unei hotararii judecatoresti definitive si irevocabile. Nu am intalnit nici un caz in care organul fiscal sa restituie taxa din proprie initiativa sau ca urmare a unei simple cererii de restituire. Nici in forum nu s-a discutat vreodata asa ceva.