Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... data iesire anticipat la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

data iesire anticipat la pensie

am 55 ani si 30 ani munca efectiva din care 16 cu grupa II de munca.Am inceput munca din 1983 septembrie.
Am 5 ani de facultate si 6 luni armata.
La ce varsta pot iesi anticipat la pensie?
Multumesc,
Trebuie sa ne spuneti si data nasterii dvs .. din datele mentionate de dvs , va pot spune ca nu puteti beneficia de pensie anticipata intrucat nu indepliniti conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 43 ani.

La stabilirea stagiului de cotizare necesar acordarii pensiei anticipate nu se iau in considerare perioadele asimilate in care ati urmat cursurile facultatii la zi si ati efectuat stagiul militar.
1. Pentru un barbat de varsta dvs. varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru cei 16 ani de gr. a II-a de munca:
- se reduce varsta standard de pensionare cu 3 ani si 6 luni (65/0 - 3/6 = 62 de ani si 6 luni);
- se adauga la stagiul de cotizare 4 ani (30 + 4 = 34 ani).

3. Pentru a beneficia de reducerea varstei standard de pensionare (adica sa iesiti la pensie pentru limita de varsta la 62 de ani si 6 luni) trebuie sa aveti indeplinit stagiul complet de cotizare de 35 de ani (va lipseste 1 an).

4. Pentru a beneficia de pensie anticipata (fara diminuare), la 60 de ani, trebuie sa aveti un stagiu de cotizare de 43 de ani.

5. Pentru a beneficia de pensie anticipata partiala, la 60 de ani trebuie sa aveti un stagiu de cotizare de 35 de ani.

6. Deoarece la data prezentei aveti un stagiu de cotizare de 34 de ani, sigura posibilitate este pensia pentru limta de varsta la 65 de ani.
Valeriu, are un stagiu de cotizare de 35 ani si 6 luni :
- 30 ani munca efectiva din care 16 cu grupa II de munca.
- 5 ani de facultate
- 6 luni armata.

1. Facultatea si stagiul militar sunt perioade asimilate stagiului de cotizare si nu sunt luate in calculul stagiului efectiv de cotizare pentru a beneficia de reducerea varstei standard de pensionare.

2. Aceste perioade se iau in calcul numai la pensia pentru limita de varsta.
Poate nu reusesc eu sa dau de textul legii care sa prevada cele postate de tine, dar art. 55 din Legea nr.263/2010 dispune:
(1) Persoanele care au realizat stagiul complet de cotizare au dreptul la pensie pentru limita de varsta, cu reducerea varstelor standard de pensionare, dupa cum urmeaza:

Asadar, legea prevede ca pentru reducerea vastei standard de pensionare trebuie sa aibe stagiul complet de cotizare ...