Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Concubinaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Concubinaj

Buna ziua. As dori sa aflu cateva aspecte despre aceasta tema. Daca cineva a stat in concubinaj, timp de 7 ani ce implica despartirea? Trebuie sa subliniez ca partenerul a locuit la domiciliul femeii, si nu au semnat niciun contract prenuptial asa cum inteleg ca se practica acum. Se pune problema de partaj in situatia asta?!
As mai vrea sa aflu, cum il scoate de pe rol, sau cum trebuie sa procedeze femeia pentru ca barbatul sa nu mai aiba domicilul la adresa ei?

Va multumesc!
Nu se poate face partaj pentru ca barbatul nu are niciun drept de coproprietate sau de proprietate.
Femeia are dreptul de a cere evacuarea sa pe cale judecatoreasca.
Daca o agreseaza se poate urgenta solutionarea cazului.
Multumesc mult pentru raspuns Robert!

Mai are altcineva alta parere?
Va multumesc!
Pentru oricine se afla in situatia de mai sus expusa de mine si cauta un raspuns, trebuie sa stie ca in prima faza trebuie sa mearga la primarie sa dea declaratie ca fostul partener nu mai locuieste la acea adresa. Mi se pare normal in cazul in care se prezinta la domiciliu...politia nu ar avea ca sa ii faca daca se presupune ca inca locuieste acolo.

Continui sa am o nelamurire...referioare la partaj, se parte ca multe persoane spun ca se poate face asa ceva chiar si pentru concubinaj... ma poate ajuta cu un raspuns in acest sens?