avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 262 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Am pierdut certificat si buletin
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Am pierdut certificat si buletin

Am nevoie de ajutor si de niste sfaturi.
Nascut in Arad cu domiciliul in Valcea acum cateva zile mi sa furat portofelul in care aveam si certificatul de nastere si buletinul.
Singurul act care il am valabil este pasaportul.
Ce trebuie sa fac sa recuperez(refac) certificatul si buletinul?
Orice raspuns va ajuta.
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Ares-3 , moderator 07:23, 4 Noiembrie 2012
Puteti rezolva in localitatea de domiciliu.

Incepeti prin a depune actele pentru carte de identitate provizorie:
- 3 fotografii 3/4cm, cu banda albă de 7 mm la baza
- documentul cu cu care faceti dovada domiciliului
- contravaloarea cărţii de identitate provizorii - chitanta de 1 leu
- taxa extrajudiciara de timbru - 4 lei.
Luati si pasaportul cu dvs. - e act cu poza.

Dupa ce obtineti cartea provizorie, depuneti o cerere (este tip, o s-o primiti acolo) la Starea Civila prin care solicitati un alt certificat de nastere pentru ca ati pierdut originalul. Veti plati o taxa iar dupa ce il veti primi - va dura max. o luna pentru ca nu e locul nasterii si e necesara corespondenta - mergeti si depuneti actele pentru carte de identitate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Certificat de nastere pierdut si buletin expirat ce se poate face daianara1988 daianara1988 Buna dimineata prietenul meu si-a pierdut certificatul de nastere si in mai anul 2011 i-a expirat buletinul ; ei bine in luna august am fost la starea civila ... (vezi toată discuția)
Buletin fara certificatul de casatorie RENATINA RENATINA buna seara as vrea sa stiu cum pot sami fac buletinul lam pierdut in sicilia am venit acasa cu o foaie platita de la ambasada dar in romania supriza de cand am ... (vezi toată discuția)
Pasaport provizoriu / pierdut ci si certificatul de nastere cristimoise18 cristimoise18 Buna seara, numele meu este Cristi Moise. Va cer ajutorul pentru solutionarea situatiei in care ma aflu. Marti 11 ora 5 dimineata trebuie sa plec intr-o ... (vezi toată discuția)