Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Am pierdut certificat si buletin
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Am pierdut certificat si buletin

Am nevoie de ajutor si de niste sfaturi.
Nascut in Arad cu domiciliul in Valcea acum cateva zile mi sa furat portofelul in care aveam si certificatul de nastere si buletinul.
Singurul act care il am valabil este pasaportul.
Ce trebuie sa fac sa recuperez(refac) certificatul si buletinul?
Orice raspuns va ajuta.
Va multumesc
Puteti rezolva in localitatea de domiciliu.

Incepeti prin a depune actele pentru carte de identitate provizorie:
- 3 fotografii 3/4cm, cu banda albă de 7 mm la baza
- documentul cu cu care faceti dovada domiciliului
- contravaloarea cărţii de identitate provizorii - chitanta de 1 leu
- taxa extrajudiciara de timbru - 4 lei.
Luati si pasaportul cu dvs. - e act cu poza.

Dupa ce obtineti cartea provizorie, depuneti o cerere (este tip, o s-o primiti acolo) la Starea Civila prin care solicitati un alt certificat de nastere pentru ca ati pierdut originalul. Veti plati o taxa iar dupa ce il veti primi - va dura max. o luna pentru ca nu e locul nasterii si e necesara corespondenta - mergeti si depuneti actele pentru carte de identitate.