Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare

Sunt nascut in 8 VII 1950 si am peste 40 ani lucrati.Cand pot iesi la pensie?
~ Conținut șters la cerere ~
Sunt nascut ..
... reiese ca este barbat.

In speta:
1. puteti beneficia de pensie la virsta standard de pensionare la 65 ani

2. puteti beneficia de pensie anticipata la virsta de 60 ani daca indepliniti conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 43 ani.

3. puteti beneficia de pensie anticipata partial la virsta de 60 ani.
Va rog sa precizati:
- ce inseamna "peste 40 de ani";
- daca ati avut perioade in care ati lucrat in grupe superioare de munca sau in conditii deosebite sau speciale de munca si cat ati lucrat in fiecare (acestea toate trebuie sa fie inregistrate in carnetul de munca).
Buna dimineata
AM 43 ani lucrati ca maistru instructor( nascut in VII 1950).Pot iesi la pensie in 2013 fara diminuarea pensiei?Va multumesc.
1. Pentru un barbat nascut in 1950 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Avand in vedere ca aveti un stagiu de cotizare de 43 de ani puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 65 de ani, in iulie 2015;
- pensie anticipata (fara diminuare), la 60 de ani, in iulie 2010.

3. Asadar puteti sa solicitati pensie anticipata oricand doriti, de acum incolo.