Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Contract de comodat
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Contract de comodat

Pot aduga o clauza intr-un contract de comodat prin care oblig firma (comodatar) sa plateasca toate cheltuielile spatiul respectiv (gazul, electricitatea, internetul, intretinerea) daca in acelasi imobil mai exista o alta firma care si ea are contract de comodat.
Puteti modifica ambele contracte in sensul ca fiecare dintre comodatari sa suporte proportional cu spatiul ocupat (camere) cheltuielile mentionate anterior.
Nu poate suporta doar unul dintre comodatari toate cheltuielile imobilului.
Cum pot cuatifica consumul de energie? Noua firma este de acord sa plateasca integral cheltuiele de intretinere a imobilului.
Vi s-a raspuns anterior: proportional cu spatiul ocupat. Adica detine 80% din totalul suprafetei spatiului, va plati 80% din valoarea totala a consumului de energie.
Chiar daca doreste sa plateasca integral toate cheltuielile imobilului, la un eventual control acestea vor fi taiate si limitate proportional cu spatiul ocupat iar diferenta se va regasi intr-un plus la impozit, penalizari, dobanzi, etc.