Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare apartament obtinut prin donatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare apartament obtinut prin donatie

Buna ziua
tatal meu si sotia(mama mea vitrega) lui mi-au donat un apartament de aprox doi ani si aveau drept de folosinta viager. Tatal meu a murit acum un an si jumatate iar acum a murit si sotia lui. La acest apartament eu am platit impozitul si asigurarea de cand a fost intabulat pe numele meu. Acum daca vreau sa-l vand am nevoie de certificatul de deces al sotiei tatalui meu? Ce fac daca fica ei care s-a ocupat de inmormantare nu vrea sa-mi dea copie dupa certificatul de deces si acesta imi va fi necesar? Eu nu am avut acces in apartament, acum voi primi cheile.
Multumesc
pt a obține o COPIE de pe Certificatul acela de deces: depuneți la Primărie, Starea Civilă-Biroul Decese, o CERERE motivată potrivit intereselor/nevoilor etc dvs.Anexați în copie înscrisurile necesare : C.I; Contract donație imobil.Veți putea obține în câteva zile o copie de aceeași valoare juridică cu originalul.
n53, utilizator
Veti obtine DUPLICAT, pe care-l veti folosi (impreuna cu copia legalizata dupa certificatul de deces al tatalui) la cartea funciara, pentru radierea drepturilor inscrise in favoarea decedatilor, abia dupa aceea puteti vinde liber sa sarcini.