Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Fisa postului - dubla subordonare ierarhica
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Fisa postului - dubla subordonare ierarhica

Buna ziua,

Lucrez in domeniul bancar si doresc sa va cer opinia ref. la prevederile din fisa postului, care in cazul meu indica o dubla subordonare:

-dpv administrativ - Directorulului sucursalei in care lucrez, pt: angajare, pontaje, salarizare, concedii, motivare, deplasari, etc
-dpv profesional - Coordonatorului din Centrala Bancii (Buc), pt aspecte legate de: stabilirea tintelor, urmarirea realizarii lor, monitorizarea si evaluarea performatelor,pregatirea profesionala.

La punctul 'alte sarcini' se mentioneaza: alte sarcini alocate de coordonatorul din Centrala, in baza normelor si reglementarilor aplicate domeniului de activitate.

Directorul de sucursala mi-a pus gand rau si vrea sa ma dea afara cu orice pret. Ma convoaca la sedinte interminabile, imi cere zilnic un raport detaliat de activitate si note explicative pt orice sarcina de serviciu. Doreste sa ma duca la Comisia de Disciplina.

Vreau sa stiu cum interpretati prevederile din fisa postului legate de subordonare.
Are dreptul legal de a-mi controla actvitatea profesionala? Mentionez ca coordonatorul n-a facut nici o mentiune ref la aceasta situatie, ci lasa lucrurile sa curga deoarece se teme de el.

Pe scurt, ma aflu undeva intre ciocan si nicovala: local mi se spune una, iar Central alta, fiind penalizata de ambele parti intrucat niciodata nu exista opinii convergente, ci doar divergente, eu fiind responsabila cu punerea in practica (!!!). Concluzia: oricum ai lua-o, ies rau.

Va rog mult sa-mi dati un sfat.

Nu inteleg prea bine limitele autoritatii fiecaruia, conform fisei postului.

Doresc sa ma apar in fata lor.

Multumesc mult.
vivianna, utilizator
vivianna a scris:

... doresc sa va cer opinia ref. la prevederile din fisa postului, care in cazul meu indica o dubla subordonare:
-dpv administrativ - Directorulului sucursalei in care lucrez, pt: angajare, pontaje, salarizare, concedii, motivare, deplasari, etc
-dpv profesional - Coordonatorului din Centrala Bancii (Buc), pt aspecte legate de: stabilirea tintelor, urmarirea realizarii lor, monitorizarea si evaluarea performatelor,pregatirea profesionala.
La punctul 'alte sarcini' se mentioneaza: alte sarcini alocate de coordonatorul din Centrala, in baza normelor si reglementarilor aplicate domeniului de activitate.
Vreau sa stiu cum interpretati prevederile din fisa postului legate de subordonare.

Fisa postului pe care o aveti, e foarte probabil, sa fie un rezultat al contopirii din ratiuni economice, a doua posturi anterioare. Cunosc pe cineva care dupa o astfel de contopire are mai multi sefi decat dvs.

Directorul de sucursala mi-a pus gand rau si vrea sa ma dea afara cu orice pret.

La o conferinta la „Cartea de nisip” (o librarie din centrul Timisoarei), Doamna care a tinut-o, a afirmat ca: „trăim vremuri apocaliptice” ca stie precis „ca s-a deschis casa leilor care au semn astral EU VREAU și dintro suma de eu vreau insistente si puternice, ies niste tensiuni personale si sociale de anvergura”

Ma convoaca la sedinte interminabile, imi cere zilnic un raport detaliat de activitate si note explicative pt orice sarcina de serviciu. Doreste sa ma duca la Comisia de Disciplina.

Metoda nu e noua. Stiu o persoana care a fost pusa sa scrie pe minute ce activitati a avut timp de trei luni pentru a fi fortata sa plece. Pana la urma ascultarea si rabdarea persoanei a dus la disperare pe prigonitarii ei si au lasat-o in pace. In plus s-au rarit prin evenimente mai putin fericite din viata lor personala, fara nici o contributie din partea persoanei afectate.
Razboiul psihologic cu directorul puteti sa il castigati daca si numai daca aveti o constructie caracteriala mai tare decat „sarmanul om”

Are dreptul legal de a-mi controla actvitatea profesionala?

Daca este seful dvs. cum spuneti sigur ca da. Dar modul in care o face, tine de educatia si demnitatea lui personala.

Mentionez ca coordonatorul n-a facut nici o mentiune ref la aceasta situatie, ci lasa lucrurile sa curga...

E pozitia lui personala, care sigur trebuie sa o luati in considerare.

...deoarece se teme de el.

Nu e sigur ca se teme, pot fi si alte motive care nu le cunoasteti.

Pe scurt, ma aflu undeva intre ciocan si nicovala: local mi se spune una, iar Central alta, fiind penalizata de ambele parti intrucat niciodata nu exista opinii convergente, ci doar divergente, eu fiind responsabila cu punerea in practica (!!!). Concluzia: oricum ai lua-o, ies rau.
......
Va rog mult sa-mi dati un sfat.

O solutie este sa anuntati Directorul General al Bancii, ca fisa postului prevede subordonarea la doi sefi cu opinii diferite in ceea ce priveste dispozitiile de executie si in acest context daca executati o dispozitie il indispuneti pe unul din sefi iar daca executati dispozitia contrara il indispuneti pe celalat sef. Aceasta situatie a dus la sicanarea zilnica a dvs. de catre Directorul de Sucursala.

Nu inteleg prea bine limitele autoritatii fiecaruia, conform fisei postului.

Nu cred ca acest aspect va ajuta. Probabil nici ei nu stiu. Vor afla acum cand vor finaliza intrun fel sau altul ce si-au propus in privinta dvs.

Doresc sa ma apar in fata lor.

Daca de la nivel superior, se doreste rezolvarea situatiei aveti o sansa sa va aparati.
Va urez susces in actiunea de aparare intro incercare consider eu extrem de dificila.

Nicolaie Ciobotaru, Consultant resurse umane
Va multumesc mult.