Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate proces - tema la limba romana
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

proces - tema la limba romana

Sunt in clasa aXa si fac la scoala un proces literar pentru romanul ion de Liviu Rebreanu in care eu sunt acuzatu" ion" .Si se presupune ca eu trebuie sa pledez nevinovat desi mi se pun in carca urmatoarele acuzatii:am lasat-o pe ana gravida,imi bat mama, pe Zenobia,il bat pe George a lui Bulbuc si maltratez psihic pe mai multi.Acum vine partea mai grea, nu stiu ce ar trebui sa contina pleduaria mea.:sorry:De aceea as dori un exemplu de pledoarie nevinovata sau ceva de genul,ma multumesc cu orce exemplu.:sorry:
Imagineaza-ti sala de judecata: judecator, procuror, grefier, avocat, inculpat (Ion), martori. Procurorul va da citire actului de acuzare (ce ai notat mai sus, plus pedeapsa pe care o solicita), judecatorul va interoga martorii (daca v-a cerut si martori), tu vei sustine ca esti nevinovat, dezavuand sustinerile procurorului si ale martorilor. Ai grija sa argumentezi orice sustinere pe baza faptelor, atitudinilor, provocarilor victimelor tale, iar avocatul va sustine pledoaria (e avocatul tau, deci va pleda in favoarea ta).
Procesul se va incheia cu pledoaria avocatului (mai scurta, ca nu esti tu avocatul), dupa care instanta se retrage pentru deliberare si pronuntare.
Succes!