Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale act aditional ctr de imprumut
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

act aditional ctr de imprumut

Buna ziua !
Este obligatoriu sa se intocmeasca act aditional de prelungire a termenului unui contract de imprumut in cazul unui ctr de imprumut ( asociat sau alt creditor ) si un SRL ? Am avut un contract de imprumut cu termen de rambursare un an, societatea nu a avut disponibilul necesar sa ramburseze acest imprumut dar nici nu s-au facut acte aditionale de prelungire a termenului, societatea ramanand datoare catre creditor cu aceasta suma ? Legal , unde este prevazuta obligativitatea intocmiri de acte aditionale ? Multumesc anticipat ! Multumesc tuturor celor care raspund la intrebari pe acest site , este prima oara cand apelez insa m-am inspirat deseori din raspunsurile date altor utilizatori !
Nu este obligatoriu sa se intocmeasca act aditional de prelungire a termenului de rambursare a unui imprumut.
Insa, in lipsa lui, imprumutul devine scadent (datorie certa, lichida si exigibila) iar creditorul poate cere oricand restituirea lui.
Multumesc frumos pentru raspuns !