Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Limitare creditare firma
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Limitare creditare firma

Buna ziua
Unul dintre asociatii unui SRL a creditat firma fara ca suma sa ii fie restituita in totalitate(i s-a virat doar o mica parte).In aceasta situatie firma mai poate fi creditata in continuare de acelasi asociat? Sau de celalalt asociat?(firma are doi asociati)
Exista un cadru legal care limiteaza aceasta operatiune?
Multumesc.
Buna seara,

Da mai poate credita firma in continuare.
Daca imprumutul a ajuns la scadenta, creanta este certa, exigibila si lichida,cu suma imprumutata de asociat, se poate majora capitalul social.

Respect,
Dan Preda.
Dan_Preda a scris:
Daca imprumutul a ajuns la scadenta, creanta este certa, exigibila si lichida,cu suma imprumutata de asociat, se poate majora capitalul social.

Dar poate asociatul nu doreste acest lucru. Iar in cazul in care imprumutul a ajuns la scadenta si nu a fost rambursat integral catre asociat, trebuie reinnoit contractul de creditare, stabilindu-se un nou termen.
Atentie, daca acelasi asociat crediteaza societatea, pentru fiecare suma imprumutata se incheie individual contract de imprumut .

Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal