avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 873 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Marire de capital cu numerar
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Marire de capital cu numerar

cum procedez
Cel mai recent răspuns: ContSters307306 , utilizator 17:14, 14 Ianuarie 2014
corneliusss a scris:

cum procedez


Buna seara,

Depuneti bani in casa pe baza de contract de imprumut prin contul 4551.
In momentul cand creanta este certa, lichida si exigibila va duceti la Registrul Comertului si faceti majorarea capitalului.

Respect,
Dan Preda.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Limitare creditare firma mikitud mikitud Buna ziua Unul dintre asociatii unui SRL a creditat firma fara ca suma sa ii fie restituita in totalitate(i s-a virat doar o mica parte).In aceasta situatie ... (vezi toată discuția)
Majorare capital social prin conversia imprumutului scorus69 scorus69 Buna sera va rog sa mi spuneti daca se poate face majorare capital social cu suma imprumutata de asociat catre firma si existenta in contul 4551.Daca da ce ... (vezi toată discuția)
Contul 455 conturi-asociatii ContSters153641 ContSters153641 Buna seara , spuneti-mi va rog daca am o anumita suma o pot transfera de la 4551 sus la 101 la capital ?Prin registru comertului ? Cu ce acte trebuie sa ma ... (vezi toată discuția)