Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Preaviz Contract munca vs. Codul Muncii 2011
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Preaviz Contract munca vs. Codul Muncii 2011

Buna seara,

Va rog frumos sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea intrebare / situatie.

In cazul unui angajat cu Contract individual de munca semnat in 2005, avand preavizul din contract de 15 zile calendaristice si pentru care nu s-a semnat niciun act aditional pe aceasta tema, ce act primeaza pentru preavizul dupa demisie: contractul de munca (15 zile calendaristice) sau Codul Muncii din 2011 (20 de zile lucratoare)?

Multumesc frumos.
Daca este vorba despre preavizul acordat in cazul demisiei, primeaza prevederile din contractul individual de munca.
art.81 C.mun. :
(4) Termenul de preaviz este cel convenit de parti in contractul individual de munca sau, dupa caz, cel prevazut in contractele colective de munca aplicabile si nu poate fi mai mare de 20 de zile lucratoare pentru salariatii cu functii de executie, respectiv mai mare de 45 de zile lucratoare pentru salariatii care ocupa functii de conducere.

Daca este vorba despre preavizul acordata in cazul concedierii , atunci primeaza dispozitiile Codului Munci.
art.75 C.mun.
(1) Persoanele concediate in temeiul art. 61 lit. c) si d), al art. 65 si 66 beneficiaza de dreptul la un preaviz ce nu poate fi mai mic de 20 de zile lucratoare.