Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii D112 sume negative
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

D112 sume negative

Am un angajat care si-a luat mai multe zile de CO. Daca i le trec ca si zile de CON, imi apre pe stat cu valoare negativa ptr ca nu am din ce sa le retin. D112 stiu ca nu accepta sume negative. Cum pot regla ca angajatul sa plateasca acele zile? Din punct de vedere contabil cu se inchide?
la efectuarea concediului de odihna,nu trebuie sa se afecteze drepturile salariatului.In pontaj el apare CO dar la declaratia 112 treceti ca total zile lucrate.Retinerile asupra drepturilor salariale pleaca de la aceste lucru.Cistigul nu are voie sa fie mai mic decit daca ar fi pontat prezent(poate cu o rotunjire de 1-2 ron)