Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... sedinta comitetului executiv al unei asociatii de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

sedinta comitetului executiv al unei asociatii de proprietari

Doresc sa va prezint un mod de desfasurare a unei sedinte a comitetului executiv din cadrul unei asociatii de proprietari, unde dupa parerea mea a aratat o proasta organizare si incalcare a normelor de organizare al asociatiei dar si celor morale de convietuire intr-un condomeniu. Mergand la un prieten care locuieste pe acelasi nivel cu uscatoria unde isi are loc si sediul asociata de locatari, am putut asculta si vedea ce se petrece in timpul unei sedinte al comitetului executiv. Prezenti la sedinta erau cei 5membrii din comitet, adminstratorul si 2 locatari de pe o scara de bloc, invitati sa-si sustina si motiveze de ce au facut si semnat o cerere catre presedinte prin care de fapt toti locatarii de pe scara unui bloc cereau amanarea inlocuirii apometrelor din interiorul apartamentelor si trecerea pe lista de plata, de catre adminstrator, a consumurilor de apa inregistrate de apometrul general de la scara. Pe baza acelei cereri facute de locatarii scarii respective se iscase o discutie aprinsa unde toti vorbeau si nu asculta nimeni, sedinta incheindu-se cu rezultatul de la inceput, numai noi avem dreptate! Motivele mele pentru care am vrut sa va prezint acest caz este ca am inteles subiectul discutiei dar nu am inteles modul de abordare al fiecarei parti, si anume:
-adminstratorul scria PV al comitetului executiv si era cel care vroia sa gestioneze sedinta cu franturi din legea de organizare al asociatiilor de proprietari;
-presedintele era agitat de motivul ca cineva a indraznit sa-i adreseze o cerere scrisa la care nu vroia sa raspunda in scris adresantilor si cerea cu insistenta scoaterea acelei scari din asociatia pe care o patroneaza cu data de 01.01.2013 si ca pe viitor orice adresa primita de la acea scara nu le va raspunde pentru ca cer numai aberatii;
-membrii asociatiei, prezenti fizic, fara idei proprii si sustinatori zgomotosi ai administratorului si presedintelui, cand mai reusea sa vorbeasca de administrator;
- locatatarii, cu toate ca cererea era bine argumentata, nu atingea interesele generale ale asociatiei, avand contorizare separata fata de celelalte scari, nu au reusit sa fie convingatori in fata juratilor si cereau cu insistenta ca apometrele sa fie verificate metrologic si nu inlocuite, ca adminstratorul sa le sigileze el apometrele si nu o persoana desemnata din asociatie care pretinde 5lei/apometru, fara chitanta si cu clestele asociatiei si ca vor sa stie consumurile generale de la intrarea in scara.
Astept comentariile dumneavoastra.
multumesc.
N-am inteles nimic din ce ati inteles dv. :giggle:
Sedinta de comitet se desfasura "foarte normal", cu tipete, cu "NU", cu fiecare vorbeste pentru sine si nu-l asculta pe celalalt si cu o incheiere apoteotica a lui ramane cum am stabilit, adica nu se stie.

Lasand gluma la o parte, dar tot generalizand un pic, cand ai o situatie conflictuala intr-un bloc, nu convoci partile sa discute pana nu negociezi cu fiecare in parte separat mai inainte. Asta daca exista un negociator.....si ar trebui sa fie ....presedintele asociatiei.

Acolo e un talmes-balmes in care administratorul, bag seama, e tartorul de frunte, presedintele e secundul cu pixul in mana care face si desface asociatia, iar locatarii sunt masa de manevra, galeria....
Lipseste reprezentativitatea si n-as zice ca e de mirare intr-un microcosmos care simbolic arata imaginea unei populatii arogante si dezordonate.
1-Este temeinic si legal ca discutiile din cadrul sedintelor comitetului executiv sa fie consemnate in caietul special
2-Presedintele de asociatie nu poate dispune dupa bunul plac scoaterea unei scari din cadrul asociatiei de proprietari
Chiar daca presedintele de asociatie apreciaza ca sesizarile proprietarilor sunt aberatii,acestia au dreptul legal prevazut a sesiza serviciul din primarie,care in limita de competenta poate dispune masurile necesare alinierii activitatii asociatiei de proprietari la normele in vigoare,inclusiv sanctionarea membrilor comitetului executiv inclusiv a presedintelui de asociatie
3-In cadrul asociatiei de proprietari nu exista "jurati"eventual reprezentanti legali ai membrilor proprietari
4-Este temeinic si legal pentru corecta calcularea a consumurilor individuale,aparatele individual;e de contorizat sa se afle in perioada de verificare metrologica,operatie care se realizeaza periodic la anumite intervale
Este legala pretentia proprietarilor a fi corect informati despre documentele asociatiei de proprietari
In acest sens toti proprietarii,in temeiul disp art 10 din L nr 230/2007
au dreptul sa cunoasca toate aspectele ce tin de activitatea asociatiei de proprietari si au acces,la cerere ,la orice document al acesteia

Totodata,in temeiul dsp art 123 A c) si d) din HG nr 1588/2007
Proroprietarii au dreptul sa conteste la presedinte lista de intretinere,in termen de 10 zile de la afisarea acesteia
Preseditele detine obligatia sa raspunda la contestatie in termen de 7zile

Problemele sesizate de dvs sunt curente in majoritatea asociatiilor de proprietari si pot fi solutionate,prin cunoasterea dispozitiilor in vigoare,a drepturilor si obligatiilor reciproce ale membrilor proprietari ale presedintelui si membrilor comitetului executiv