Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Daune moratorii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Daune moratorii

Contract de v-c masa lemnoasa in 2004
S-a emis factura in 07.02.2005 care nu s-a achitat.
In data de 28.12.2007 s-a intocmit proces verbal de conciliere.
In 08.11.2010 judecatoria pe dreptul comun, initial s-a respins somatia de plata, admite actiunea si obliga parata la pretentii . Cu privire la daune moratorii respinge capatul de cerere .
In situatia pentru a recupera si daunele moratorii specificate clar in contract de 0,6 % zi intarziere ce fel de actiune trebuie sa fac?
Atat timp cat s-a respins capatul de cerere si nici nu ati exercitat calea de atac, nu mai puteti face nimic, intrucat opereaza autoritatea de lucru judecat.
O noua actiune nu mai are ca obiect pretentii ci plata de daune interese moratorii
Partile sunt aceleasi dar obiectul actiunii este diferit