Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... suspendare C I M
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

suspendare C I M

O salariata inceteaza concediul ptr. crestere copil pana la 2 ani la data de 11.11.2012.
De la data de 12.11.2012 intra in concediu prenatal ptr. cel de-al 2 lea copil.
Trebuie sa se faca o decizie de incetare suspendare CIM incepand cu data de 12.11.2012 si apoi sa se inregistreze aceasta decizie in revisal ?
Buna ziua. faceti incetarea suspensarii crestere copil. Pentru concediu prenatal nu suspendati deoarece concediile medicale nu se opereaza in revisal.
1. Suspendarea CIM o faceti numai cand va intra in CCC2.

2. Din Codul muncii:

Art. 50
Contractul individual de munca se suspenda de drept in urmatoarele situatii:
a) concediu de maternitate;
b) concediu pentru incapacitate temporara de munca;

3. Din HG 500/2011 privind registrul general de evidenta a salariatilor:

Art. 3
(1) Registrul se intocmeste in forma electronica.

(2) Registrul se completeaza in ordinea angajarii si cuprinde urmatoarele elemente:
h) perioada si cauzele de suspendare a contractului individual de munca, cu exceptia cazurilor de suspendare in baza certificatelor medicale;

4. - In cazul concediilor medicale nu este obligatiru sa faceti decizie de suspendare a CIM.
- Aceasta situatie se vede in Declaratia nominala lunara (D112).
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane