Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Pot opta pt impozit 3% daca optez pt caen 7311 - ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Pot opta pt impozit 3% daca optez pt caen 7311 - activitati ale agentiilor de publicitate

Buna ziua,
Doresc sa infiintez un srl - asociat unic- dar nu imi este foarte clar daca pot opta pentru impozitul pe microintreprindere de 3% din venit daca am activitatea principala cod caen 7311 activitati ale agentiilor de publicitate.
Problema este ca nu inteleg daca criteriul de a nu desfasura activitati de consultanta si management include si caen 7311.
Nu sunt si nici nu am mai fost asociat intr-o alta societate, as vrea insa sa-mi deschid o afacere si sa stiu daca pot opta pt impozitul pe venit.
Multumesc!
Puteti opta pentru impozit pe profit de 16 % sau pentru impozit pe venit de 3%. Diferenta este ca pentru impozitul pe venit trebuie sa aveti cel putin un angajat (in termen de 60 zile de la infiintare).