avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 759 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensia de invaliditate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensia de invaliditate

Va rog sa-mi spuneti in ce conditii pot iesi la pensie anticipata cu o cotizatie numai de 28ani si4 luni,de 5 ani sunt pensionata de invaliditate,sunt nascuta in 090901957 va multumesc
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 09:09, 8 Noiembrie 2012
De la pensie de invaliditate se poate trece doar la cea de limita de varsta.

Legea 263/2010

Art. 82
(1) La data indeplinirii conditiilor pentru acordarea pensiei pentru limita de varsta, pensia de invaliditate devine pensie pentru limita de varsta.
(2) In situatia prevazuta la alin. (1) se acorda, din oficiu, cuantumul cel mai avantajos.

Limita de varsta la 60 de ani si 10 luni.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Trecerea de la pensie de invaliditate la pensie pentru limita de varsta dana-100 dana-100 Sunt nascuta in 14.09.1952,am lucrat 30 ani si 11 luni cu cotizatia aferenta.In prezent sunt pensionata pt.invaliditate,nerevizuibila.la ce data pot sa ma ... (vezi toată discuția)
Cand pot sa trec de la pensie de invaliditate la pensie pentru limita de varsta? stancu_vasilica57 stancu_vasilica57 Sunt nascuta in 01.01.1955, am o vechime de 25 de ani, din 2000 pensionata pe caz de boala gradul 2 cu drept de munca de 4 ore. Din 2000 pana in 2008 am lucrat ... (vezi toată discuția)
Varsta de pensionare anticipata fara penalizare RotaruFlorica RotaruFlorica Sunt nascuta in data de 01.08.1957. La ce varsta si pentru cati ani de cotizare pot beneficia de pensia anticipata???? (vezi toată discuția)