Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensia de invaliditate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensia de invaliditate

Va rog sa-mi spuneti in ce conditii pot iesi la pensie anticipata cu o cotizatie numai de 28ani si4 luni,de 5 ani sunt pensionata de invaliditate,sunt nascuta in 090901957 va multumesc
De la pensie de invaliditate se poate trece doar la cea de limita de varsta.

Legea 263/2010

Art. 82
(1) La data indeplinirii conditiilor pentru acordarea pensiei pentru limita de varsta, pensia de invaliditate devine pensie pentru limita de varsta.
(2) In situatia prevazuta la alin. (1) se acorda, din oficiu, cuantumul cel mai avantajos.

Limita de varsta la 60 de ani si 10 luni.