Forum Discuţii juridice Să schimbăm împreună legea lege din 2006 cu articole neconstitutionale?!
Discuție deschisă în Să schimbăm împreună legea

lege din 2006 cu articole neconstitutionale?!

Cred ca este un subiect interesant.
Cunosc si eu o lege din 2007 cu articole neconstitutionale.
Cum schimbam legea? Mai repede si mai sigur.
Pe cale de excepţie, prin invocarea excepţiei de neconstituţionalitate în cadrul unui proces.

Sau luaţi legătura cu un parlamentar, pentru a promova un proiect de lege. Sau cu Guvernul României.
Se poate apela si la Avocatul Poporului.
Credeam ca numai in cadrul unui proces...dar asa stand lucrurile, prefer sa aleg intre un parlamentar si guvern...care ar fi solutia cea mai buna? Daca trimit tuturor, adica si avocatului poporului. Cred ca parlamentarul l-am si ales deja.
Vroiam si sa spun... ca situatia este ciudata cand ne judecam din 2006 pana in 2009 pe o astfel de lege?!
Avocatul Poporului nu a primit proiectul de lege inainte de promulgare?!
Avocatul Poporului poate, nu este obligat. Aşa spune legea. Dacă apreciază că textul este neconstituţional, poate invoca neconstituţionalitatea acestuia. Probabil că în cazul legii pe care o aveţi în vedere a apreciat că textul ei este în conformitate cu Constutuţia.

Nu ar fi mai util să ne spuneţi despre care text este vorba şi care este prevederea constituţională pe care o încalcă?