avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1629 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Să schimbăm împreună legea lege din 2006 cu articole neconstitutionale?!
Discuție deschisă în Să schimbăm împreună legea

lege din 2006 cu articole neconstitutionale?!

Cred ca este un subiect interesant.
Cunosc si eu o lege din 2007 cu articole neconstitutionale.
Cum schimbam legea? Mai repede si mai sigur.
Cel mai recent răspuns: peraspera , utilizator 12:12, 3 Februarie 2009
Pe cale de excepţie, prin invocarea excepţiei de neconstituţionalitate în cadrul unui proces.

Sau luaţi legătura cu un parlamentar, pentru a promova un proiect de lege. Sau cu Guvernul României.
Se poate apela si la Avocatul Poporului.
Credeam ca numai in cadrul unui proces...dar asa stand lucrurile, prefer sa aleg intre un parlamentar si guvern...care ar fi solutia cea mai buna? Daca trimit tuturor, adica si avocatului poporului. Cred ca parlamentarul l-am si ales deja.
Vroiam si sa spun... ca situatia este ciudata cand ne judecam din 2006 pana in 2009 pe o astfel de lege?!
Avocatul Poporului nu a primit proiectul de lege inainte de promulgare?!
Avocatul Poporului poate, nu este obligat. Aşa spune legea. Dacă apreciază că textul este neconstituţional, poate invoca neconstituţionalitatea acestuia. Probabil că în cazul legii pe care o aveţi în vedere a apreciat că textul ei este în conformitate cu Constutuţia.

Nu ar fi mai util să ne spuneţi despre care text este vorba şi care este prevederea constituţională pe care o încalcă?

Alte discuții în legătură

Sesizare ccr Bencipici Bencipici Buna ziua Ás vrea sa sesizez CCR pentru dezlegarea unor chestiuni de drept. Ám un dosar pt inselaciune sí partea vatamata a decedat.Cum Trebuie sa procedes ... (vezi toată discuția)
Comentariu deciziei curtii constitutionale 1570 din 19 noiembrie 2009 isabelap isabelap Buna ziua! Sunt studenta in anul I la Drept si cum orice inceput e greu ma confrunt si eu cu o dificultate si anume Dreptul Constitutional. Pe langa faptul ca ... (vezi toată discuția)
Avocatul poporului. propuneri privind modificarea statutului acestuia. Adalbert Gabriel Gazdovici Adalbert Gabriel Gazdovici Extras din decizia Curtii Constitutionale Nr. 967 din 20 noiembrie 2012 in care s-a pus iin discutie si s-a declarat neconstitutional un text legal prin care ... (vezi toată discuția)