avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 742 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Legea anvelopelor de iarna
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Legea anvelopelor de iarna

Buna ziua,
Zilele trecute am auzit ca politia ar pregati o Circulara prin care sa amendeze pe cei care au cauciucuri de iarna cu DOT mai vechi de 5 ani.
A mai auzit cineva? Se poate modifica Ordonanta/Legea cu astfel de Circulare?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: Lucian Huzum , Consilier juridic 21:28, 9 Noiembrie 2012
Nu am auzit. Unde ati auzit dumneavoastra? Exista un proiect postat pe vreun site oficial?
Un prieten de la Politie a fost saptamana trecuta la Bucuresti (Politia Rutiera) si acolo a auzit ca se pregaste aceasta Circulara.

Poate/sper ca e doar o vorba in vant.
Eram curios sa vad daca a mai auzit cineva.
Dar o sa vedem cand vine zapada, daca e sau nu adevarat.
Ultima modificare: Sâmbătă, 10 Noiembrie 2012
Gabriela Pintea, Consilier juridic
O circulara nu are cum sa modifice un act normativ, respectiv o ordonanta de guvern. Cel mult acea circulara poate contine modul de aplicare a ordonantei de guvern in vigoare, poate modalitatea de control a anvelopelor, dar mai mult de atat nu poate face.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Anvelope de iarna obligatorii de la 01.11.2011 mariusicatrasca mariusicatrasca Vreau sa stiu daca incepand cu data de 01 .11. 2011,circuland pe drumurile pe care nu este ;polei sau zapada avand cauciucuri de vara intru sub incidenta ... (vezi toată discuția)
Cauciucuri de iarna raul_bonea raul_bonea Am si eu o curiozitate ,am auzit niste lucruri interesante spun eu si sunt curios,poate politia rutiera sa te amendeze daca nu ai cauciucuri de iarna? (vezi toată discuția)