Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Am o mare problema! impreuna cu sotia si ce trei copii, locuim la soacra mea. Eu nu am mutatie la aceasta adresa, in schimb sotia are. In urma cu 5 ani, socrul meu a decedat, lasand 2 mostenitori: sotia mea si sora ei. Nu s-a facut succesiunea. Vrem sa stim ce drept are sotia mea la acest imobil, si daca avem dreptul sa locuim in imobil, pentru ca soacra mea insista sa ne dea afara din casa. Va multumesc!
Socrul dvs. are 3 mostenitori.
- sotia lui supravietuitoare (cota succesorala 1/4)
- si cele doua fiice ale defunctului (fiecare cu o cota de 3/8)

Cotele de mai sus se raporteaza la intreg daca imobilul a fost bun propriu al socrului sau la jumatate daca imobilul a fost bun comun.

romascanu, moderator
de maxim interes ne este daca ne poate da afara din casa! imobilul a fost bun comun cat au fost impreuna. dupa ce a murit socrul meu, soacramea a ramas singura in apartament. noi am venit sa locuim aici, dar din cauza bauturii, soacramea vrea sa ne dea afara din casa! intrebarea este: daca sotia mea are si ea drept la acest apartament, putem locui aici pana se dezbate succesiunea sau mostenirea? Va multumesc pentru ajutor!!!!
Ar putea, daca nu are o alta locuinta corespunzatoare. :(

Sotul supravietuitor este titularul unui drept de abitatie asupra casei in care a locuit pana la decesul celuilalt sot, daca acesta casa face parte din bunurile mostenirii, iar sotul supravietuitor nu este titluarul niciunui drept real de a folosi o alta locuinta corespunzatoare
nevoilor sale.

Dreptul de abitatie se stinge la partaj.

Mostenitorii pot cere restrangerea dreptului de abitatie, daca locuinta nu este necesara in intregime sotului supravietuitor sau ii pot pune la dispoziţie o alta locunta corespunzatoare.
romascanu, moderator
si daca vom face succesiunea? sau partajul? tot are dreptul sa ne dea afara, daca ne revine anumita cota din apartament?