Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Problema burlan drenare apa pluviala
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Problema burlan drenare apa pluviala

In imobilul nostru avem o problema cu un burlan de evacuare a apei pluviale:
[ link extern ]

Blocul a fost proiectat cu burlanul pozitionat asa cum apare in poza. Balcoanele de la parter, etajul 2 si etajul 3 s-au inchis FARA autorizatie de construire. Actualmente se pare ca exista o fisura in burlan la nivelul etajului al-2 lea, iar acest lucru determina inundarea apartamentului acelui proprietar.

Proprietarul inundat, impreuna cu cei de la etajul 3 doresc reamplasarea burlanului intr-o alta pozitie. Problema e ca:
- consider ca o reamplasare a burlanului ar trebui trecuta in cartea tehnica si ar trebui facuta cu proiect si autorizatie, mai ales ca burlanul dreneaza apa pluviala direct in reteaua de canalizare.
- consider ca proprietarii care si-au inchis balcoanele nu ar fi obtinut niciodata autorizatie de construire cu burlanul ramas in pozitia aceea (dupa cum se poate vedea in poza accesul la burlan e obstructionat la nivelul etajulor 2 si 3 precum si la parter).
- e posibil ca fisura in burlan sa fie determinata de lucrarile de inchidere a balconului, nu de uzura burlanului (nu se poate determina cauza, fiindca nu putem examina burlanul el fiind aproape mansonat la nivelul etajului 2 si 3)

Maine discutam problema in comitetul executiv. Cum vedeti rezolvarea ?
Eu zic ca ar fi corect sa-i punem pe cei 3 proprietari sa intre in legalitate cu balcoanele pe baza unui proiect (asa cum trebuia facut initial) , iar proiectul sa prevada si rezolvarea problemei burlanului. Insa daca procedam asa va iesi scandal in mod sigur, fiindca implica cheltuieli serioase pt. ei (si ne vor acuza si de rea-vointa)

Nu va pot acuza de solicitarea respectarii normelor in domeniul constructiilor
Proprietarii detin obligatia sa permita accesul delegatului asociatiei de proprietari in interiorul proprietatii cu scopul verificarii ,constatarii de eventuale disfunctii la instalatia parte comuna
Problema e ca trebuie rezolvata cit mai rapid problema inundarii cu apa a proprietarului de la etajul 2 (indiferent ca-i perforat burlanul din vina lui sau nu). Proprietarii implicati au cerut sa fie repozitionat burlanul pe cheltuiala asociatiei, ceea ce nu pare prea corect.
Am discutat cu niste citiva proprietari din bloc(neutri) si se desprinde urmatoarea gindire: " si-au inchis balconul fara autorizatie si fara sa le pese de burlan, iar acum cind au probleme vor sa le rezolve asociatia problema".
Daca balcoanele nu erau inchise s-ar fi identificat rapid fisura in burlan si asociatia ar fi reparat (schimbat) burlanul. Nu mai spun ca nu ar fi fost nicio inundatie in apartament fiindca apa se scurgea din balcon la exterior (asa cum se intimpla la etajul 1, unde nu e inchis balconul). Asa insa nu mi se pare prea corect ca asociatia sa plateasca pt. neregulile unor proprietari (repet, nu cred c-ar fi obtinut vreodata autorizatie de construire cu burlanul ramas in pozitia aceea).

E greu sa fii presedinte pt. ca, desi nu vrei, te pui rau cu unii proprietari. Am observat si eu in rastimpul scurs de cind am preluat functia: de pe margine e usor sa comentezi, cind esti presedinte si ai o oarecare raspundere trebuie sa evaluezi mult mai critic situatia...

Adriantot, moderator
Nu credeti ca e mai simplu sa reparati burlanul?
De ce complicati asa mult aceasta situatie punandu-i pe proprietari sa-si darame balcoanele, sa obtina autorizatie si altele de genul acesta?
Pai de ce simplu daca se poate complicat!
Logic, orice burlan se poate uza, degrada si sparge in timp. Cu sau fara balcoane inchise candva, undeva tot ceda burlanul si trebui reparat. Reparatia este simpla si necesita doar cumpararae a cativa metri de burlan, cateva cleme, scule... iar instalatorul asociatiei sau o firma poate executa inlocuirea in cateva ore.

In primul rind cred ca dvs nu ati vizualizat fotografia atasata.
Nu se pune problema ca asociatia nu vrea sa repare burlanul. Problema e ca proprietarii in cauza vor sa schimbam amplasamentului burlanului, iar pt. asta in mod sigur trebuie proiect si autorizatie de construire (cei de la urbanism au spus ca-i nevoie de autorizatie de construire chiar si pt. cablarea RDS, fiindca suntem in zona de protectie istorica).
Asociatia e de acord sa inlocuiasca burlanul pe actualul amplasament, problema ca accesul la burlan a devenit dificil dupa inchiderea balcoanelor (priviti poza atasata). In schimb nu-i de acord sa repozitionam burlanul fiindca burlanul nu trebuie repozitionat din vina asociatiei.
Daca vor sa-l repozitioneze, suntem de acord, dar se ocupa de tot: autorizatie de construire + plata lucrarii.
petschovschi, utilizator