avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Ajutor scontare factura
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Ajutor scontare factura

Buna, ziua, va rog sa ma ajutati intr-o problema legata de o firma, trebuie sa incasez de la un client 113000( factura lemn).O anumita banca mi-a acordat o linie de credit pentru scontare in valoare de 100000 pe 6 luni pentru aceasta factura.Va rog sa-mi spuneti care sunt inregistrarile contabile care se fac?Mentionez ca banca respectiva mi-a acordat pana acum 89600 lei!Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Gabriela Monica Ionescu , Consultant fiscal 21:56, 17 Noiembrie 2012
Aveti cont in banca deschis separat pentru acordarea liniei de credit. Inregistrati doar suma utilizata pentru plati zilnice, astfel:

5121=519 89.600 lei
5121=519 3.000 lei
s.a.m.d. pana la concurenta sumei de 100.000 lei

In momentul in care veti incasa contravaloarea facturii, banca va retrage suma imprumutata pe temen scurt.

5121=411 113.000 lei
519=5121 100.000 lei



Ultima modificare: Sâmbătă, 17 Noiembrie 2012
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Incasare rambursuri in cont bancar turcalexandra turcalexandra Buna ziua, ma confrunt cu urmatoarea situatie Societatea mea face livrari (produse pt copii)(detine un magazin on line) catre persoane fizice cu plata ... (vezi toată discuția)
Reducere financiara (scont) miki24 miki24 Buna ziua, Am primit o factura de la un furnizor de reducere financiara (scont) pt produsul floarea soarelui cu taxare inversa in val de -100000 lei. Acesta ... (vezi toată discuția)
Avasuri de la clienti sanducatanas sanducatanas Am un client care in contul unor viitoare livrari de marfuri mi-a virat prin banca o suma de bani sa zicem 10.000 lei.Cum inregistrez in contabilitate aceasta ... (vezi toată discuția)