Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Ajutor scontare factura
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Ajutor scontare factura

Buna, ziua, va rog sa ma ajutati intr-o problema legata de o firma, trebuie sa incasez de la un client 113000( factura lemn).O anumita banca mi-a acordat o linie de credit pentru scontare in valoare de 100000 pe 6 luni pentru aceasta factura.Va rog sa-mi spuneti care sunt inregistrarile contabile care se fac?Mentionez ca banca respectiva mi-a acordat pana acum 89600 lei!Va multumesc!
Aveti cont in banca deschis separat pentru acordarea liniei de credit. Inregistrati doar suma utilizata pentru plati zilnice, astfel:

5121=519 89.600 lei
5121=519 3.000 lei
s.a.m.d. pana la concurenta sumei de 100.000 lei

In momentul in care veti incasa contravaloarea facturii, banca va retrage suma imprumutata pe temen scurt.

5121=411 113.000 lei
519=5121 100.000 lei

Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal