avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 941 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Returnare produse pentru persoane juridice
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Returnare produse pentru persoane juridice

Am achizitonat un laptop prin intermediul unui magazin online. Produsul a fost livrat acasa si dupa 2 zile am observat o problema tehnica. Magazinul online nu permite returul produselor cumparate de catre persoane juridice.
Exista vreo modalitate prin care pot sa retrunez?
(Sunt alte magazine online care accpeta returul si persoanelor juridice nu doar persoanelor fizice)

Cel mai recent răspuns: Ares-3 , moderator 11:07, 18 Noiembrie 2012
Faptul ca alte magazine accepta returnarea si de la persoanele juridice tine de marketingul propriu, legislatia protectiei consumatorilor se adreseaza doar relatiilor comerciantilor cu persoanele fizice.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dreptul consumatorului de a returna produsele Reala Reala Salutare tuturor, Am marea rugaminte de a-mi confirma daca eu inteleg corect legea (O.G.) 130/2000 (modificata prin legea ... (vezi toată discuția)
Drepturi consumator profesie liberala ElenaAilincai ElenaAilincai Buna ziua. Am o problema destul de mare (in jur de 5000 RON). Am facut comanda de un laptop la un magazin online, si cand mi-a sosit coletul am constatat ca ... (vezi toată discuția)
Retur 24 ore produs comandat online vmire vmire am achizitonat o tableta dintr un magazin domo,comanda am facut o online dar am ridicat-o din magazin.acasa dupa o indelunga utilizare am sesizat ca s-a ... (vezi toată discuția)