Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... litigiu munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

litigiu munca

pina se judeca recursu prima hotarire data la instanta de fond poate fi legalizata sau astept rezultatu de la recurs
ati obtinut despagubiri si / sau reincadrarea in munca?
e executorie. daca vi s-a comunicat sentinta o puneti direct in executare,
se legalizeaza la arhiva si mergeti la executor pt bani, iar pentru reincadrarea in munca va duceti la angajator si aratati sentinta
nu trebuie sa asteptati solutionarea recursului
Hotararea primei instantei intr-un litigiu de munca este executorie si poate fi pusa in executarea, sub riscul intoarcerii executarii daca in recurs veti pierde.

De asemenea, partea care exercita recursul poate solicita instantei suspendarea executarii hotararii primei instante.
am obtinut reincadrare si salarii aferente pina la reincadrarea efectiva .pot face plingere penala prealabila daca refuza aplicarea hotaririi desi recursu nu sa desfasurat multumesc
Daca ati solicitat angajatorului punerea in executare a hotararii judecatoresti privind plata drepturilor stabilite in hotararea judecatoreasca, atunci la expirarea termenului de 15 zile prevazut de art.261 C.mun. , in caz de neachitare, puteti formula plangere penala.