Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Evictiunea totala
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Evictiunea totala

Îmi puteţi da un exemplu concret de evicţiune totală ?
X ii vinde lui Y un teren. Z face actiune in revendicare impotriva lui Y pentru tot terenul si castiga terenul. La actiunea in revendicare s-a aratat ca titlul lui Z era mai "smecher" decat al lui Y (ex: data anterioara; niciunul inscris in CF)
Y este evins total si fie face cerere de chemare in garantie in timpul primului proces, fie face actiune in regres apoi cu temei garantia in evictiune contra lui X pentru despagubiri.
pe noul cod e mai simpla treaba. practic se cere rezolutiunea primului contract pentru neexecutarea obligatiei de "a da".

studenta anul 3? :)
Mihaela Enache, Avocat
Da, vă mulţumesc! Aţi elucidat misterul din mintea mea :))