avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 934 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită sunt terminat- imposibilitate plata sulta
Discuție deschisă în Executare silită

sunt terminat- imposibilitate plata sulta

am terminat un partaj in care trebuie sa-i dau fostei sotii sulta in valoare de 75000ron,eu nu muncesc iar acesta sulta revine din imbunatatirile unui imobil care nu-i al meu ci a parintilor mei,nu stiu ce sa fac,ce as putea face ,ce cai de atac as mai avea si ce se intampla daca nu pot plati sulta catre fosta,eu acum neavand nici un venit
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 22:45, 12 Noiembrie 2012
Ex sotia cu scopul recuperarii sultei,va putea investi hotararea instantei cu formula executorie
Executorul judecatoresc va verifica bunurile in evidenta dvs care prin executare pot asigura recuperarea c/v sulta datorata
Avand in vederea precizarea dvs referitoare la inexistenta locului de munca respectiv a sursei financiare,puteti negocia cu executorul judecatoresc eventuala esalonare a sumei datorate
va multumesc din suflet,dar ce-mi spuneti dumneavostra nu acopera nici 1/10 din sulta respectiv bunurile partajate,ce se intampla cu diferenta?
La cererea expresa a creditorului dvs,executorul judecatoresc poate mentine pe rolul activ al bej cererea de executare silita inclusiv asupra drepturilor dvs salariale prezente si viitoare ,pana la concurenta debitului de recuperat
doar la atat se poate limita la drepturile salariale? ce sanse am sa fac o contestatie in anulare a horarari curti de apel?stiti de ce spun 50% are ex sotie din imbunatatiri iar mie mia dar drept de creanta asupra unui imobil care nu-i al meu,pe mine ma executa dar eu cum imi recuprez parte avand in vedere ca parinti mei proprietarii imobilului nu au fost citati in proces,sau trezit ca trebuie sa ne dea la fiecare cate 75000 ron fara sa stie,fara sa fie citat...VA ROG ASTEPT UN RASPUNS DIN PARTEA DV
Executorul judecatoresc poate analiza bunurile in evidenta dvs,bunuri mobile/imobile/conturi/drepturi salariale-prezente si viitoare
Daca detineti probe temeinice aveti posibilitatea sa formulati contestatie impotriva executarii silite

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Executare silita sulta titiC titiC in urma unui proces de partaj m-i sa atribuit apartamentul mie cu obligatia de a achita sulta de *** sotului,fara sa fie specificata o perioada a achitarii ... (vezi toată discuția)
Executor judecatoresc serena serena Daca pentru recuperarea unei sulte stabilita printr-o decizie judecatoreasca irevocabila apelez la un executor judecatoresc ,cum se calculeaza onorariul ,ce ... (vezi toată discuția)
Consultanta partaj-sulta Cimpanu Adriana Cimpanu Adriana In urma unui proces de partaj cu sentinta definitiva a-m obtinut eu 70% cota parte din imobil iar fostul sot 30%.Valoarea imobilului in anul 2008 a fost ... (vezi toată discuția)