Forum Discuţii juridice Executare silită executor judecatoresc
Discuție deschisă în Executare silită

executor judecatoresc

Daca pentru recuperarea unei sulte stabilita printr-o decizie judecatoreasca irevocabila apelez la un executor judecatoresc ,cum se calculeaza onorariul ,ce termen se da pentru achitarea sultei si daca nu plateste si se executa silit imobilul imi mai recuperez sulta?
Ministerul Justitiei

Ordin nr. 2550/2006
din 14/11/2006
privind aprobarea onorariilor minimale si maximale pentru serviciile prestate de executorii judecatoresti
Publicat in MOF nr. 936 - 20/11/2006
Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 936 din 20/11/2006
Actul a intrat in vigoare la data de 20 noiembrie 2006
Tematici
Prestari de servicii
Organizare judecatoreasca
Avand in vedere Adresa nr. 1.286/2006, prin care Uniunea Nationala a Executorilor Judecatoresti a transmis Ministerului Justitiei propunerile privind actualizarea onorariilor minimale si maximale percepute pentru serviciile prestate de executorii judecatoresti,
tinand seama de dispozitiile art. 37 din Legea nr. 188/2000 privind executorii judecatoresti, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 559 din 10 noiembrie 2000, cu modificarile si completarile ulterioare,
in temeiul art. 6 alin. (4) din Hotararea Guvernului nr. 83/2005 privind organizarea si functionarea Ministerului Justitiei, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 132 din 11 februarie 2005, cu modificarile si completarile ulterioare, ministrul justitiei emite urmatorul ordin:
Art. 1. - Se aproba onorariile minimale si maximale pentru serviciile prestate de executorii judecatoresti, prevazute in anexa care face parte integranta din prezentul ordin.
Art. 2. - Pentru persoanele cu venituri sub salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata, onorariile minimale si maximale se stabilesc la jumatate din onorariile minimale, respectiv maximale, prevazute in anexa. Dovada veniturilor sub salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata se face cu declaratie pe propria raspundere a persoanei cu astfel de venituri, aceasta avand obligatia de a depune si un certificat de atestare fiscala eliberat de administratia financiara. Onorariile pot fi achitate si in transe, care nu pot fi mai multe de patru, pana la sfarsitul executarii silite.
Art. 3. - Dispozitiile art. 2 nu se aplica in situatiile in care debitorul este solvabil.
Art. 4. - La data intrarii in vigoare a prezentului ordin se abroga Ordinul ministrului justitiei nr. 2.848/C/2004 pentru modificarea ordinelor ministrului justitiei nr. 897/C/2001 si nr. 1.624/C/2003, publicat in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 1.036 din 9 noiembrie 2004, Ordinul ministrului justitiei nr. 897/C/2001 privind aprobarea onorariilor minimale pentru serviciile prestate de executorii judecatoresti, publicat in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 236 din 10 mai 2001, precum si Ordinul ministrului justitiei nr. 1.624/C/2003 privind aprobarea onorariilor maximale pentru serviciile prestate de executorii judecatoresti, publicat in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 529 din 23 iulie 2003.
Art. 5. - Directia publicitate mobiliara, notari publici, executori, traducatori si interpreti din cadrul Ministerului Justitiei, Uniunea Nationala a Executorilor Judecatoresti si camerele executorilor judecatoresti de pe langa curtile de apel vor duce la indeplinire dispozitiile prezentului ordin.
Ministrul justitiei,
Monica Luisa Macovei
Bucuresti, 14 noiembrie 2006.
Nr. 2.550/C.

ANEXA

ONORARIILE MINIMALE SI MAXIMALE
pentru serviciile prestate de executorii judecatoresti
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Nr.
crt. Activitatea prestata Onorariile minimale Onorariile maximale
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
1. Notificarea si comunicarea
actelor de procedura 20 lei 400 lei
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
2. Executari directe:
- evacuari 150 lei 2.200 lei pentru debitor persoana fizica
5.200 lei pentru debitor persoana juridica
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
- incredintarea minorului
sau stabilirea domiciliului
minorului 50 lei 1.000 lei
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
- vizitarea minorului 50 lei 500 lei
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
- puneri in posesie, granituiri, 60 lei 2.200 lei pentru debitor persoana fizica
servituti, predari de bunuri etc. 5.200 lei pentru debitor persoana juridica
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
- desfiintarea de lucrari sau 150 lei 2.200 lei pentru debitor persoana fizica
constructii 5.200 lei pentru debitor persoana juridica
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
3. Executari indirecte:
- urmarirea mobiliara a creantelor 60 lei pentru creante pentru sume mai mici de 50.000 lei,
pana la 1.000 lei onorariul poate fi pana la 10%
60 lei plus 2% din suma pentru sumele cuprinse intre 50.001 lei si
ce depaseste 1.000 lei, 80.000 lei, onorariul este de 3%
pentru creante a caror pentru sumele cuprinse intre 80.001 lei si
valoare depaseste 1.000 lei 100.000 lei, onorariul este de 2%
pentru sumele ce depasesc 100.000 lei,
onorariul este de 1%
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
- urmarirea imobiliara a creantelor 150 lei pentru creante de pentru sume mai mici de 50.000 lei,
pana la 1.000 lei onorariul poate fi pana la 10%
150 lei plus 2% din suma pentru sumele cuprinse intre 50.001 lei si
ce depaseste 1.000 lei, 80.000 lei, onorariul este de 3%
pentru creante a caror valoare pentru sumele cuprinse intre 80.001 lei si
depaseste 1.000 lei 100.000 lei, onorariul este de 2%
pentru sumele ce depasesc 100.000 lei,
onorariul este de 1%
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
4. Poprire 60 lei pentru creante pana pentru sume mai mici de 50.000 lei,
la 1.000 lei onorariul poate fi pana la 10%
60 lei plus 2% din suma ce pentru sumele cuprinse intre 50.001 lei si
depaseste 1.000 lei, pentru 80.000 lei, onorariul este de 3%
creante a caror valoare pentru sumele cuprinse intre 80.001 lei si
depaseste 1.000 lei 100.000, onorariul este de 2%
pentru sumele ce depasesc 100.000 lei,
onorariul este de 1%
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
5. Protestul de neplata la cambie, 150 lei 400 lei
bilet la ordin si cecuri
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
6. Constatarea unor situatii de fapt 100 lei 2.200 lei pentru debitor persoana fizica
si inventarierea unor bunuri 5.200 lei pentru debitor persoana juridica
(art. 239 din Codul de procedura
civila)
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
7. Vanzarea la licitatie publica 150 lei 2.200 lei
a bunului ce face obiectul
impartelii judiciare
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
8. Sechestrul asigurator 100 lei 1.200 lei pentru debitor persoana fizica
2.200 lei pentru debitor persoana juridica
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
9. Sechestrul judiciar 100 lei 1.200 lei pentru debitor persoana fizica
2.200 lei pentru debitor persoana juridica
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
10. Poprirea asiguratorie 100 lei 1.200 lei pentru debitor persoana fizica
2.200 lei pentru debitor persoana juridica
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
11. Proces-verbal de oferta reala 50 lei 350 lei
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
12. Orice alte acte sau operatiuni 50 lei 200 lei
date prin lege
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
13. Confiscari 10% din valoarea realizata 10% din valoarea realizata
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
14. Consultatii in legatura cu
constituirea actelor executionale 20 lei 200 lei
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Nu exista garantia ca daca se demareaza procedura executarii silite ,executorul va materializa titlul executoriu
Partea interesata poate formula contestatie la executare,poate obtine ,in cazuri motivate suspendarea executarii silite,sau mai exista varianta cand debitorul nu detine sau invoca ca nu exista bunuri in evidenta cu care sa fie executat