Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... pot solicita in recurs si cheltuielile de judecata din ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

pot solicita in recurs si cheltuielile de judecata din apel ? (instanta de apel a omis sa se pronunte pe acest aspect)

buna dimineata !
speta:
in decizia CAB scrie ca respinge cererea principala dar nu se pronunta pe cheltuielile de judecata desi acestea au fost cerute si demonstrate de catre parati.
amanunt important: comunicarea deciziei s-a facut la domiciliciul paratilor nu la domiciliul procesual ales de acestia. deci termenul de completare hotarare a expirat de mult, la fel ca si termenul de a face recurs sub acest aspect desi hotararea imi este favorabila.
Pot cere in recurs acordarea cheltuielilor de judecata si din apel si din recurs? daca da, care este temeiul juridic concret?

O solutie gen.. cerere de repunere in termenul de recurs la primul termen de recurs , pt a putea formula recurs si critica solutia instantei de apel ca nu s-a pronuntat si pe cheltuielile de judecata....e tambalaul prea mare si nu merita efortul aferent in opinia mea. mai ales ca timp.se mai lungeste dosarul inca 2 ani inutil pana caseaza dispozitia si se rejudeca in apel.
astept orice sugestie cu interes.
multumesc anticipat.
Se pot cere in recurs cheltuielile de judecata facute atat in apel, cat si in recurs, avand in vedere ca ele au fost solicitate. Nu ati precizat daca ati si facut dovada acestor cheltuieli.

Daca insa a trecut temenul de recurs, atunci nu aveti o alta cale decat repunerea in termen.

Se va judeca de catre instanta de recurs, neacordarea cheltuielilor de judecata nefiind motiv de casare cu trimitere pt rejudecarea apelului.