avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 601 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... 2 probleme pe care le intimpin
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

2 probleme pe care le intimpin

1.cum pot afla daca stiu numele si prenumele si CNP unei persoane unde lucreaza(la ce firma e angajata)
2.daca am dat bani imprumut unei persoane si nu am nimic scris,doar persoane care stiu ca am dat acei bani ce trebuie sa fac si cum sa procedez ca sa-i recuperez,nu mai dau de persoana respectiva si-a schimbat si nr.de tel.de aceea am nevoie si de raspunsul de la punctul 1
astept un raspuns cine ma poate ajuta cu sfaturi.Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: dia22 , utilizator 16:47, 13 Februarie 2013
daca aveti doar numele pers si cnp ul nu aveti alta solutie decat sa faceti plangere penala ptr abuz de incredere... atat puteti dovedi cu martori... in civil nu aveti sanse
OVIFRO a scris:

1.cum pot afla daca stiu numele si prenumele si CNP unei persoane unde lucreaza(la ce firma e angajata)
2.daca am dat bani imprumut unei persoane si nu am nimic scris,doar persoane care stiu ca am dat acei bani ce trebuie sa fac si cum sa procedez ca sa-i recuperez,nu mai dau de persoana respectiva si-a schimbat si nr.de tel.de aceea am nevoie si de raspunsul de la punctul 1
astept un raspuns cine ma poate ajuta cu sfaturi.Va multumesc.


si alta solutie care ar fi sa dau de acea persoana:sa aflu unde locuieste sau numarul de telefon sau unde lucreaza???
Ultima modificare: Miercuri, 14 Noiembrie 2012
OVIFRO, utilizator
Plangerea la politie va poate ajuta daca persoana va fi audiata.
Daca nu va fi audiata ati pierdut probabil banii.
Nu aveti nici o sansa cu plangerile penale in cazul dvs, doar in ideea ca cel imprumutat se va speria si va inapoia banii, dar in nici un caz nu plangere pe abuz de incredere in cazul unui imprumut de bani, abuzul de încredere presupune ca acela care detine un bun sa nu aiba vreun drept de dispozitie cu privire la acel bun, ori în cazul împrumutului de bani, împrumutatul are dreptul sa foloseasca acesti bani dupa cum doreste, bineînteles cu obligatia restituirii la termen astfel nerestituirea sumei de bani constituie un litigiu civil, care va fi rezolvat conform regulilor procedurii civile.Daca tot vreti sa faceti plangere incercati pe inselaciune,dar repet sanse aproape nule.Ca sfat,cand mai imprumutati bani daca nu mergeti la notar macar intocmiti un act sub semnatura privata.
poate un avocat sa faca o hartie cu numele de instintare, cu care sa fie instintata de un avocat in care sa se specifice ca daca intr-un termen stabilit de mine ( sa zicem 30 de zile ) nu imi inapoeaza bani voi face plingere,sau ceva de genul acesta ca sa o sperie si sa o faca sa ma caute si sa-mi dea bani inapoi, daca da cit m-ar costa asa ceva si unde pot sa o fac,eu sint din timisoara.va multumesc si astept un raspuns

Alte discuții în legătură

Escrocherie dina_pop12 dina_pop12 Buna ziua ! Stiu ca aici gasesc raspunsuri competente !! Am imprumutat unei persoane fizice o suma de bani, acum un an dar fara a incheia nici un act. persoana ... (vezi toată discuția)
Bani imprumutati razz. razz. daca am dat o suma de bani fara nicio chitanta iar acesta refuza sa mii innapoieza pot sa-i mai recuperez? (vezi toată discuția)
Abuz de incredere? translator29 translator29 daca am imprumutat o suma de bani unei prietene fara sa fac vreun act, avand cu ea la momentul respectiv o relatie foarte stransa, foarte apropiata si aceasta ... (vezi toată discuția)