avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 490 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Sot / sotie - lucreaza la acelasi angajator. Daca unul ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Sot / sotie - lucreaza la acelasi angajator. Daca unul dintre soti este concediat, cf art. 65- 67 Codul Muncii, sotul ramas, mai poate fi concediat?

Daca ambii soti lucreaza la acelasi angajator, iar unul dintre ei este concediat pentru motive care nu tin de persoana salariatului, cel de-al 2-lea sot, cel ramas, mai poate fi concediat de angajatorul respectiv ?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:41, 13 Noiembrie 2012
Da, poate fi concediat si cel de-al doilea sot ...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Al.13/lea salariu daniela trif daniela trif in septembrie 2009 am fost concediata pe motiv de restructurare posturi,va rog sa imi spuneti daca am dreptul la al 13/lea salariu. (vezi toată discuția)
Somaj tehnic elagrosu elagrosu Dupa cum bine cunoastem nu intotdeauna legile sau normele lor de aplicare sint explicita , lasind intotdeauna loc de interpretare =D> . Am marea rugaminte daca ... (vezi toată discuția)
Asistent medical covid cavalli35 cavalli35 Sunt asistent medical intr-un spital Covid. Sotia lucrează la OMV ca si casiera, de când lucrez cu pacienți Covid , soția a început sa aibă probleme la ... (vezi toată discuția)