Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Sot / sotie - lucreaza la acelasi angajator. Daca unul ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Sot / sotie - lucreaza la acelasi angajator. Daca unul dintre soti este concediat, cf art. 65- 67 Codul Muncii, sotul ramas, mai poate fi concediat?

Daca ambii soti lucreaza la acelasi angajator, iar unul dintre ei este concediat pentru motive care nu tin de persoana salariatului, cel de-al 2-lea sot, cel ramas, mai poate fi concediat de angajatorul respectiv ?
Da, poate fi concediat si cel de-al doilea sot ...