Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Indemnizatie somaj - functionar public
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Indemnizatie somaj - functionar public

O mare rugaminte pentru cei care se pricep - lucreaza in domeniu: sa mi se raspunda la urmatoarea intrebare: un functionar public poate beneficia de indemnizatie de somaj doar daca este disponibilizat, prin desfintarea postului, sau este posibil si prin desfacerea contractului de munca, in alt mod, eventual blocarea postului pentru o perioada (1 an de ex.), fara ca postul sa fie desfintat definitiv? As vrea sa ajut un coleg, care este nevoit sa plece din localitate, unde deocamdata nu are loc de munca, iar seful institutiei in care acest coleg este functionar public ar fi de acord sa-l trimita in somaj, dar cu conditia sa nu fie nevoit sa-i desfinteze postul definitiv. Nu stie cum l-ar putea ajuta ! Va rog mult sa-mi raspundeti si va multumesc anticipat!
Ioana
Din Legea 188/1999

ART. 89
Incetarea raporturilor de serviciu ale functionarilor publici are loc in urmatoarele situatii:
a) demisie;
b) transfer;
c) eliberarea din functie;
d) destituirea din functie;
e) pensionarea pentru munca depusa si limita de varsta ori pentru invaliditate de gradul I sau II;
f) deces.

ART. 92
Conducatorul autoritatii sau institutiei publice va dispune eliberarea din functie a functionarului public in urmatoarele cazuri:
a) s-a ivit un motiv legal de incompatibilitate;
b) autoritatea sau institutia publica si-a incetat activitatea ori a fost mutata intr-o alta localitate, iar functionarul public nu vrea sa o urmeze;
c) in conditiile prevederilor art. 62 alin. (2);
d) autoritatea sau institutia publica isi reduce personalul ca urmare a reorganizarii, prin reducerea unor posturi de natura celui ocupat de functionarul public, si acesta refuza oferta Agentiei Nationale a Functionarilor Publici.