avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 217 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... ALOCATIE COPII PLECATI IN ITALIA
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

ALOCATIE COPII PLECATI IN ITALIA

Buna ziua,

Vreau sa pun o intrebare in numele unor parinti din mediul rural. Lantul slabiciunilor :-))
Asadar, este vorba despre copiii care pleaca din tara, luati de parinti. Este si cazul a trei copii care au fost inscrisi la o scoala, dupa care au fost retrasi pentru ca au plecat in Italia.
Intrebarea este daca acesti copii mai au dreptul sa primeasca ALOCATIE in Romania.

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: SILVIA HORVATH , Contabil 15:45, 14 Noiembrie 2012
In conformitate cu prevederile Legii 61/1993, a H.577/2008 si a Regulamentului nr.883/2004, alocatia de stat pentru copii se acorda daca copillul si parintii au resedinta sau domiciliul pe teritoriul Romaniei,

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Acordare alocatie in italia ana gabriela ana gabriela Buna ziua , as dori daca puteti sa-mi spuneti ce demersuri ar trebui sa faca sotul meu ptr. a beneficia de alocatie de stat ptr. 2 copii minori , avand in ... (vezi toată discuția)
Alocatie de stat luana_mada luana_mada Am o nepoata nascuta la data de 13.11.2000 in Madrid-Spania. Parintii sunt romani, au domiciliul in Romania si rezidenta permanenta in Spania din 2000. Poate ... (vezi toată discuția)