Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... ALOCATIE COPII PLECATI IN ITALIA
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

ALOCATIE COPII PLECATI IN ITALIA

Buna ziua,

Vreau sa pun o intrebare in numele unor parinti din mediul rural. Lantul slabiciunilor :-))
Asadar, este vorba despre copiii care pleaca din tara, luati de parinti. Este si cazul a trei copii care au fost inscrisi la o scoala, dupa care au fost retrasi pentru ca au plecat in Italia.
Intrebarea este daca acesti copii mai au dreptul sa primeasca ALOCATIE in Romania.

Multumesc.
In conformitate cu prevederile Legii 61/1993, a H.577/2008 si a Regulamentului nr.883/2004, alocatia de stat pentru copii se acorda daca copillul si parintii au resedinta sau domiciliul pe teritoriul Romaniei,