avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 703 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitatea bugetară şi a ... Semnarea foilor de parcurs in institutiile publice
Discuție deschisă în Contabilitatea bugetară şi a serviciilor externalizate

Semnarea foilor de parcurs in institutiile publice


Buna ziua ,lucrez intr-o institutie publica unde foile de parcurs transport persoane am inteles ca sint obligatorii.
Sint incadrat ca si Consilier,ne avand sofer angajat in institutia publica unde lucrez.
Pe linga alte sarcini de servici am si aceasta indatorire sa fac pe soferul.
Am si teren foarte mult de facut in localitati din judet.
La plecarea in cursa complectez foaia de parcurs si delegatia,cu numele societatilor unde am de facut verificarile si pun o parafa de la fiecare unitate verificata,atat pe foaia de parcurs cit si pe delegatie.
La sfarsitul luni predau foile de parcurs,delegatiile si consumul de carburant la contabilitate.
Fiind consilier le si semnez.
Intrebare mai trebuie cineva sa semneze aceste foi inainte de a le preda in contabilitate?
As dori un raspuns conform legii.
Va multumesc.
In opinia mea nu mai este nevoie de alta semnatura inaintea predarii la compartimentul contabil.

Foile de parcurs si nici fisele de activitate zilnica a autovehiculelor nu sunt documente reglementate in OMFP nr. 3512/2008- privind documentele comune pe economie utilizate in activitatea finaciar – contabila- si totusi in regulamentul de aplicare al codului rutier la art. 27, alin 2 este prevazuta obligatia eliberarii foii de parcurs/ ordinului de serviciu de catre persoanele juridice detinatoare de autovehicule la plecarea lor in cursa.

[ link extern ]

Cititi si aceste instructiuni :

[ link extern ]
Va multumesc pentru raspuns.
As dori si alte opinii la acest subiect daca se poate un raspuns concret.
Nu aveti parc auto? Si un sef al acestuia? Foile de parcurs se predau zilnic sefului de coloana, care verifica ceea ce ati inscris Dvs, in acestea.

In vederea justificarii consumului de carburant pentru autovehiculele unei societati, atat din punct de vedere al consumului de carburant raportat la numarul de Km parcursi, dar si a faptului ca autovehiculele sunt utilizate in scopul desfasurarii activitatii economice a societatii, legislatia fiscala in vigoare prevede completarea Foilor de parcurs pentru autovehicule dar si a Fisei de activitati zilnice a autovehiculelor.

Foile de parcurs zilnice cuprind o detaliere a numarului de Km parcursi pentru fiecare autovehicul in parte pe rutele parcurse, facand in acelasi timp o legatura intre numarul de Km declarati pe fiecare ruta in parte si kilometrajul masinii.

Fisa de activitati zilnice realizeaza o legatura intre numarul de Km parcursi, detaliati in foile de parcurs, si consumul de combustibil. Consumul de combustibil este urmarit in mod dual si anume consumul efectiv, determinat pe baza existentului, a alimentarilor si a restului ramas in rezervor, si consumul normat, calculat potrivit prevederilor legale prin aplicarea coeficientului de 1,1 asupra consumului mediu al autovehiculului (prevazut cartea tehnica) pentru parcursul urban si a coeficientului de 0,9 aplicat asupra consumului mediu in cazul parcursului extraurban.

[ link extern ]
Buna ziua am vazut tarziu raspunsul dv scuze...din pacate avem un parc de 3 masini.
Sef de coloana nu avem si nici soferi angajati,tot personalul este format din 7 persoane.
Foile de parcurs se predau direct la contabilitate.
Sint incadrat ca si Consilier,ne avand sofer angajat in institutia publica unde lucrez.
Pe linga alte sarcini de servici am si aceasta indatorire sa fac pe soferul.
Am si teren foarte mult de facut in localitati din judet.
La plecarea in cursa complectez foaia de parcurs si delegatia,cu numele societatilor unde am de facut verificarile si pun o parafa de la fiecare unitate verificata,atat pe foaia de parcurs cit si pe delegatie.
La sfarsitul luni predau foile de parcurs,delegatiile si consumul de carburant la contabilitate.
Fiind consilier le si semnez.

Intrebare mai trebuie cineva sa semneze aceste foi inainte de a le preda in contabilitate?
Avand in vedere ca sint consilier cu studii superioare.
La aceasta intrebare as dori un raspuns daca se poate pe lege.

Va multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

semnarea foilor de parcurs ContSters259278 ContSters259278 Buna ziua ,lucrez intr-o institutie publica unde foile de parcurs transport persoane am inteles ca sint obligatorii. Sint incadrat ca si Consilier,ne avand ... (vezi toată discuția)
Confirmare foi de parcurs in institutiile publice ContSters259278 ContSters259278 Buna ziua ,lucrez intr-o institutie publica unde foile de parcurs transport persoane am inteles ca sint obligatorii. Sint incadrat ca si Consilier,ne avand ... (vezi toată discuția)
Monografie firma transport teo.madalina teo.madalina Daca ma poate ajuta cineva cu o monografie contabila pentru o firma de transport marfuri intern si international.Nu am mai avut tangenta cu astfel de ... (vezi toată discuția)