Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Despre modificarea legilor
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Despre modificarea legilor

Ma poate lumina un expert in materie,Cum guvernul romaniei a putut modifica o LEGE (in toata puterea ei juridica)-prin ordonante,ori alte reglementari?? ex; Legea RECUNOSTINTEI(341/2004) pacat de numele acestei legi. Cu respect jan Vasiliu-Ploiesti.
Guvernul poate emite ordonante de urgenta in domeniile in care este autorizata de catre parlament, pentru a modifica si completa legi. Ulterior, OUG se aproba prin lege de catre parlament. Pana la aprobarea prin lege, OUG are efect legislativ.
Ca la noi, guvernele abuzeaza de acest drept, este cu totul alta discutie.
Pai a modificat-o pentru ca poate sa o modifice prin ordonanta. Art. 108 din Constitutia Romania prevede ca Guvernul adopta hotarari si ordonante. De asemenea, conform art. 115 alin. 4 tot din Constitutia Romaniei, Guvernul poate adopta ordonante de urgenta numai in situatii extraordinare a caror reglementare nu poate fi amanata. Cat de extraordinara este situatia numai Guvernul poate aprecia.

Multumesc mult pentru raspuns,.

[Mesaj editat - offtopic]
Gabriela Pintea, Consilier juridic