avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 644 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Codul muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Codul muncii

Buna seara, am citit codul muncii dar nu am inteles exact care este numarul maxim de ore de munca fara odihna/24 ore.
Se accepta 30 de ore de munca continua, pentru cei cu program variabil?

Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:24, 14 Noiembrie 2012
Art.115 alin.2 C.mun. : Durata zilnică a timpului de muncă de 12 ore va fi urmată de o perioadă de repaus de 24 de ore.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Program de lucru . taurel44 taurel44 Buna ziua ! Muncesc la o firma de paza si am unele nelamuriri , la unele din ele poate o sa primesc un raspuns aici . Sunt angajat cu doua contracte de ... (vezi toată discuția)
Program de lucru de 24 ore cu 72 adimanea adimanea Buna ziua. As vrea sa stiu daca programul de lucru de 24 de ore cu 72 libere este legal. In codul muncii se stipuleaza ca durata zilnica a timpului de munca ... (vezi toată discuția)
Program de lucru 84Andrei 84Andrei [b]Buna ziua spuneti-mi daca este legal un program de munca 24 ore de minca cu 24 libere,mentionez ca eu lucrez de o saptamana la o firma de paza si acesta e ... (vezi toată discuția)