Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Drept de autor pentru manuale scrise de mine
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Drept de autor pentru manuale scrise de mine

Buna ziua, sunt Formator de meserie in domeniul unghiilor false nail art si manichiura pedichiura. Am lucrat la manuale singura.
As doriisa -mi pot lua Dreptul de Autor la ele, deoarece am muncit foarte mult, iar ceea ce am scris in ele altii se folosesc de tehnicile unghiilor si chiar la Centrele de Pregatire Profesionala la unele din ele se vand sau se dau gratuit catre cursanti de catre Centrele de Pregatire Profesionale
Din punctul meu de vedere ar trebui să vă publicați la o editură acele manuale.
De-abia după ce-ați publicat cartea/cărțile puteți să solicitați drepturi de autor.
Dreptul deautor se dobandeste incadin momentul crearii, asa incat nu trebuie decat sa faceti dovada datei certe. Pentru un raspuns aplicat, va rog sa-mi dati mai multe detalii: cand l-ati creat, suportul pe care s-a creat, daca manualul are cod ISBN etc.