avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 998 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Emigrarea si cazierul
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Emigrarea si cazierul

pot pleca in afara europei de preferat australia daca am cazierul patat?
Cel mai recent răspuns: ulises10 , utilizator 13:01, 17 Noiembrie 2012
In principiu, depinde doar de criteriile de acordare a vizei de emigrare. Vizele de emigrare nu se acorda foarte usor iar cazierul este posibil sa aiba un rol important, difera de la tara la tara.

Puteti emigra in următoarele state sau teritorii fără a necesita viză:
Statele membre ale Uniunii Europene (26 state + Romania). Unele state mai mentin restrictii pe piata muncii pana in 2014.
Elvetia. Mentine restructii pe piata muncii pana in 2019
Norvegia
Islanda
Gibraltar
Malta
Andora
San Marino
Azore și Madeira
Insulele Canare
Guiana Franceză
Guadeloupe
Martinica
Réunion
Saint Martin
Anguilla

British Antarctic Territory
British Indian Ocean Territory
British Virgin Islands
Cayman Islands
Falkland Islands
Montserrat
Pitcairn Islands
Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha
South Georgia and the South Sandwich Islands
Turks and Caicos Islands
Mayotte
Saint Barthélemy
Noua Caledonie
Aruba
Curaçao
Ultima modificare: Joi, 15 Noiembrie 2012
Alexandru Munteanu, Avocat
am inteles...dar este vrunul dintre aceste state care nu imi recunoaste cazierul adica bubele
Puteti emigra in statele de mai sus, dar,,bubele,,le luati cu dvs. , intrucat oricare dintre institutiile din statele mentionate, acceseaza baza de date europeana, vor vedea negru pe alb ca aveti probleme in cazier. Dar, daca nu se cere viza atunci e clar ca veti putea macar ajunge in aceste state fara a fi cercetat. In privinta dobandirii cetateniei, e clar ca v-a fi ceva mai greu, intrucat trebuie sa-i convingeti ca nu ,,adopta,, un infractor. E firesc, cine si-ar dori un fiu cu probleme? Dar, dvs. mai intai emigrati, ca oricum aveti nevoie de cel putin 5 ani de sedere efectiva pe teritoriul statului respectiv, iar dupa reabilitare, solicitati cetatenia.
Deci sa va clarific putin. Scopul meu este sa ajung intr-un stat in care sa nu mi se recunoasca bubele pentru a putea face o scoala de soferi si a lucra ca un om normal. Precizez buba din cazier e pentru conducere fara permis la varsta de aproape 17 ani, stiu ca tot infractiune este dar totusi in toata viata mea nu am furat un nasture, nu am omorat pe nimeni, etc. inafara de sofat fara permis nu am incalcat legea niciodata nici macar amenda pt ca nu am trecut pe trecerea de pietoni nu am luat.

Daca aveti idee in care stat nu mi se recunoaste cazierul va rog sa imi spuneti. Eu am auzit ca australia sau SUA
Ultima modificare: Joi, 15 Noiembrie 2012
gi-jane2, moderator
Pai si ce, nu aveti dreptul de a sustine examenul auto in Romania? Cine va spus asta?

Alte discuții în legătură

Viza sua - cazier duikan duikan daca am cazierul pata pot pleca in america ? am chemare in america pentru a lucra la castiguri si alte activitati legate de teatru in care sunt ... (vezi toată discuția)
Cazier? / antecedente penale? folow_me_now folow_me_now In 2002 am stat 2 luni in Germania. Nu prea aveam bani si nu stiu de ce naiba am furat niste cercei de 10-20 euro!!! ( Si acum regret amarnic,dar nu pot da ... (vezi toată discuția)
Acordare viza sua coldmountain coldmountain Buna ziua tuturor. Am cunoscut pe cineva, roman plecat in SUA de 20 de ani, are cetatenie americana si canadiana, vine la vara in Romania si si-a exprimat ... (vezi toată discuția)