Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie handicap
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie handicap

as dori sa stiu daca o persoana cu handicap (boala alzheimer) care primeste pe langa pensia de handicap si indemnizatie de insotitor, in momentul in care este internat intr-un azil de batrani, mai primeste indemnizatia sau nu. logic ar fi sa o primeasca incontinuare, consider eu, deoarece acolo beneficiaza de ajutor permanent si mi se pare normal ca acesti bani sa-i primeasca in continuare.
Nu mai primeste nimic. Indemnizatia de handicap si de insotitor o primeste ca asistenta de la stat. Daca el beneficiaza direct de asistenta printr-un azil de batrani al STATULUI, nu mai are dreptul la indemnizatii.

Asta nu se aplica in cazul internarii in cadrul azilelor private.

(6) Nu pot beneficia de prevederile alin. (4):
a) adulţii cu handicap îngrijiţi şi protejaţi în centre rezidenţiale publice, cu
excepţia centrului de tip respiro;
b) persoanele cu handicap care sunt reţinute, arestate sau condamnate definitiv la
o pedeapsă privativă de libertate, pe perioada reţinerii, arestării ori a detenţiei;
c) adulţii cu handicap grav sau accentuat care realizează venituri, aflaţi în
îngrijirea şi protecţia asistentului personal profesionist.
(7) Nu pot beneficia de prevederile alin. (4) lit. a) adulţii cu handicap grav sau
accentuat care nu realizează venituri, aflaţi în îngrijirea şi protecţia asistentului
personal profesionist.
(8) Nu pot beneficia de dreptul prevăzut la alin. (1) copiii cu handicap care se
află în internate sau centre de plasament aferente unităţilor ori instituţiilor de
învăţământ special sau în alte tipuri de instituţii publice cu caracter social, cu
excepţia centrului de tip respiro, în care
multumesc pentru raspuns