avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 308 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună seara ! Mama mea, 91 ani , în urma unei ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună seara ! Mama mea, 91 ani , în urma unei internări la ...

Bună seara !
Mama mea, 91 ani , în urma unei internări la Psihiatrie anul trecut a primit diagnosticul de alhzaimer si dementa senila. I s-a recomandat și insotitor, dar pentru ca nu m-am putut ocupa de ea , am internat-o intr-un azil privat.
La internare aici mi s-a cerut sa facă ei card pentru pensia ei. Nu am acceptat. Am semnat un contract de 3000 de lei lunar. Tot ei au făcut dosar pentru insotitor , pe azil și primesc și acei bani.
Am aflat ca i-au făcut și de handicap, bani care tot pe ei s-au trecut ca să ii primeasca.
Întrebarea mea este
-pot beneficia de toți acești bani sau la cele doua sume, de insotitor și handicap , se completează suma pana la 3000 ?
E corect cum procedează, fără sa ți se ceara acordul, sau sa îți scadă din suma de 3000 banii din cele doua ajutoare ?
Cel mai recent răspuns: Dapix , utilizator 12:37, 23 Februarie 2023
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Avand in vedere varsta inaintata,afectiunile mentionate,era necesar ca unitatea medicala sa solicite acordul apartinatorului/familiei
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Azilul fiind privat poate fie să vă ceara 5000-7000 lei în loc de 3000, fie să n-o mai țină în centrul lor de îngrijire. 3000 de lei la un azil e foarte puțin.
Eu cunosc 3 azile care percep 5000 lei persoana deplasabila și 7000 de lei persoana imobilizată la pat, sau nedeplasabilă.

Indemnizația de asiistent personal pentru persoană cu handicap, oricum, o primește îngrijitorul, nu dvs sau azilul.

Demersurile făcute de DGASPC sunt corecte și nu vă afectează în nici un fel pe dvs.

Salariul de asistent personal plătit de primarie îl primește îngrijitorul în toate situațiile, nu dvs.. Chiar și dacă ați ține-o acasă, salariu de asistent pe pesonal e salariu, nu beneficiul dvs.
Ultima modificare: Sâmbătă, 18 Februarie 2023
Dapix, utilizator
Ce acord oare trebuia să vă mai ceară de vreme ce ați dat-o în custodia și ÎNGRIJIREA lor`??

Nu sunteți prejudiciată financiar cu nimic. DGASPC prin statul român se implică în îngrijirea persoanelor dizabile intenate în centre speciale.

Centrul/azilul de îngrijire primește niste ajutoare financiare de la statul român prin DGASPC pentru susținerea celui aflat în nevoie.
Ultima modificare: Sâmbătă, 18 Februarie 2023
Dapix, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dapix a scris:

Ce acord oare trebuia să vă mai ceară de vreme ce ați dat-o în custodia și ÎNGRIJIREA lor`??

Nu sunteți prejudiciată financiar cu nimic. DGASPC prin statul român se implică în îngrijirea persoanelor dizabile intenate în centre speciale.

Centrul/azilul de îngrijire primește niste ajutoare financiare de la statul român prin DGASPC pentru susținerea celui aflat în nevoie.



Mulțumesc de răspunsuri!
Nu știu ce v-a făcut sa trageți concluzia ca ma plâng ca as fi prejudiciată. Eu am pus o alta întrebare : dacă la cei 3000 se pot adăuga, legal celelalte sume, sau se completează cele doua cu o suma care reprezinta diferența pana la 3000.
Nu stiu ce azile știți de 7000, dar la pensia pe care o am eu cu soțul, operat pe cord deschis, fără alte venituri și 3000 este mult.
În plus, am și eu o vârstă, plus boli aferente!!!
Sănătate va doresc!
Ultima modificare: Joi, 23 Februarie 2023
Miha_ella60, utilizator
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
daca in contract aveti 3000 si e privat, ce sume intra de la bolnav- pensie, indemnizatie etc, sunt scazute din aia 3000.
daca caminul e de stat, nu primiti acele sume

Alte discuții în legătură

Daca cer ajutor de la dgaspc pt mama,bolnava de alzaimer, trebuie ... Ziteli Ziteli Daca cer ajutor de la dgaspc pt mama,bolnava de alzaimer, trebuie sa locuiasaca la azil???multumesc pt eventualele raspunsuri (vezi toată discuția)
Indemnizație de handicap pentru demență mihaela_2 mihaela_2 Bună ziua, Am situația următoare: - bunicul este diagnosticat cu demență mixtă si Parkinson, cu referate medicale de la comisie care atestă lucrul ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie handicap pavady pavady as dori sa stiu daca o persoana cu handicap (boala alzheimer) care primeste pe langa pensia de handicap si indemnizatie de insotitor, in momentul in care este ... (vezi toată discuția)