avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1793 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Daca cer ajutor de la dgaspc pt mama,bolnava de ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Daca cer ajutor de la dgaspc pt mama,bolnava de alzaimer, trebuie ...

Daca cer ajutor de la dgaspc pt mama,bolnava de alzaimer, trebuie sa locuiasaca la azil???multumesc pt eventualele raspunsuri
Cel mai recent răspuns: Dapix , utilizator 09:50, 17 Octombrie 2023
De ce să locuiască la azil`? La ce fel de ajutor de la DGASPC faceți referire`?
Ultima modificare: Duminică, 15 Octombrie 2023
Dapix, utilizator
Pt ca are alzaimer, insa eu vreau sa locuiasca cu mine, intreb daca pierde ajutorul financiar de la dgaspc?

Dapix a scris:

De ce să locuiască la azil`? La ce fel de ajutor de la DGASPC faceți referire`?

Nu pierde indemnizația de handicap și celelalte beneficii acordate prin DGASPC.
Poate să locuiască cu dumneavoastră în continuare.

Numai că trebuie să o puneți sub curatelă, prin decizie judecătorească.
Ultima modificare: Duminică, 15 Octombrie 2023
Dapix, utilizator
Multumesc pt raspuns, curatela imi da dreptul asupra bunurilor sale, pe mine ma intereseaza doar sa locuiasca cu mine si binenteles ajutorul financiar de la stat

Dapix a scris:

Nu pierde indemnizația de handicap și celelalte beneficii acordate prin DGASPC.
Poate să locuiască cu dumneavoastră în continuare.

Numai că trebuie să o puneți sub curatelă, prin decizie judecătorească.

Tocmai pentru a primi legal ajutorul financiar aveți nevoie de curatelă.
Prin curatelă o reprezentați legal în relația cu autoritățile și instituțiile statului, și aveți dreptul să-i administrați indemnizația de însoțitor și celelalte venituri.

La asistență socială o să vă ceară curatela, ca să vă poată vira banii în contul bancar.
Ultima modificare: Luni, 16 Octombrie 2023
Dapix, utilizator

Alte discuții în legătură

Bună seara ! mama mea, 91 ani , în urma unei internări la ... Miha_ella60 Miha_ella60 Bună seara ! Mama mea, 91 ani , în urma unei internări la Psihiatrie anul trecut a primit diagnosticul de alhzaimer si dementa senila. I s-a recomandat și ... (vezi toată discuția)
Indemnizație de handicap pentru demență mihaela_2 mihaela_2 Bună ziua, Am situația următoare: - bunicul este diagnosticat cu demență mixtă si Parkinson, cu referate medicale de la comisie care atestă lucrul ... (vezi toată discuția)
Punere sub interdictie Ellena21 Ellena21 As dori si eu indrumare in urmatoarea problema: bunicul meu in varsta de 82 de ani este imobilizat la pat de 15 ani in urma unui accident vascular cerebral si ... (vezi toată discuția)