Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Daca cer ajutor de la dgaspc pt mama,bolnava de ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Daca cer ajutor de la dgaspc pt mama,bolnava de alzaimer, trebuie ...

Daca cer ajutor de la dgaspc pt mama,bolnava de alzaimer, trebuie sa locuiasaca la azil???multumesc pt eventualele raspunsuri
De ce să locuiască la azil`? La ce fel de ajutor de la DGASPC faceți referire`?
Dapix, utilizator
Pt ca are alzaimer, insa eu vreau sa locuiasca cu mine, intreb daca pierde ajutorul financiar de la dgaspc?

Dapix a scris:

De ce să locuiască la azil`? La ce fel de ajutor de la DGASPC faceți referire`?

Nu pierde indemnizația de handicap și celelalte beneficii acordate prin DGASPC.
Poate să locuiască cu dumneavoastră în continuare.

Numai că trebuie să o puneți sub curatelă, prin decizie judecătorească.
Dapix, utilizator
Multumesc pt raspuns, curatela imi da dreptul asupra bunurilor sale, pe mine ma intereseaza doar sa locuiasca cu mine si binenteles ajutorul financiar de la stat

Dapix a scris:

Nu pierde indemnizația de handicap și celelalte beneficii acordate prin DGASPC.
Poate să locuiască cu dumneavoastră în continuare.

Numai că trebuie să o puneți sub curatelă, prin decizie judecătorească.

Tocmai pentru a primi legal ajutorul financiar aveți nevoie de curatelă.
Prin curatelă o reprezentați legal în relația cu autoritățile și instituțiile statului, și aveți dreptul să-i administrați indemnizația de însoțitor și celelalte venituri.

La asistență socială o să vă ceară curatela, ca să vă poată vira banii în contul bancar.
Dapix, utilizator