avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 516 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună seara ! Mama mea, 91 ani , în urma unei ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună seara ! Mama mea, 91 ani , în urma unei internări la ...

Bună seara !
Mama mea, 91 ani , în urma unei internări la Psihiatrie anul trecut a primit diagnosticul de alhzaimer si dementa senila. I s-a recomandat și insotitor, dar pentru ca nu m-am putut ocupa de ea , am internat-o intr-un azil privat.
La internare aici mi s-a cerut sa facă ei card pentru pensia ei. Nu am acceptat. Am semnat un contract de 3000 de lei lunar. Tot ei au făcut dosar pentru insotitor , pe azil și primesc și acei bani.
Am aflat ca i-au făcut și de handicap, bani care tot pe ei s-au trecut ca să ii primeasca.
Întrebarea mea este
-pot beneficia de toți acești bani sau la cele doua sume, de insotitor și handicap , se completează suma pana la 3000 ?
E corect cum procedează, fără sa ți se ceara acordul, sau sa îți scadă din suma de 3000 banii din cele doua ajutoare ?
Cel mai recent răspuns: Dapix , utilizator 12:37, 23 Februarie 2023
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Mă scuzați dacă n-am fost foarte explicit pe speța dumneavoastră, dar v-a lămurit Doamna moderator.
Dar n-ați precizat cine este curatorul mamei, că nimeni nu poate încasa legal 1 leu în numele ei decât curatorul
Eu am în familie un caz similar, de asta am răspuns la topicul dvs, și toate procedurile le face un curator numit de instanța de judecată.
Curatorul încasează indemnizația de handicap si orice corespondență vine prin poștă.

Mama dvs în prezent ar trebui să fie pusă sub curatelă ca să beneficieze de venituri suplimentare de la stat (PRIMĂRIE și DGASPC).

Dacă mama dvs în prezent, nu are instituită curatela, și n-are numit de instanță un curator, discutăm degeaba.
Posibil că cineva are curatela mamei, și dvs nu cunoașteți acest lucru.
Ultima modificare: Joi, 23 Februarie 2023
Dapix, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Daca cer ajutor de la dgaspc pt mama,bolnava de alzaimer, trebuie ... Ziteli Ziteli Daca cer ajutor de la dgaspc pt mama,bolnava de alzaimer, trebuie sa locuiasaca la azil???multumesc pt eventualele raspunsuri (vezi toată discuția)
Bună ziua, am o fiică de 28 de ani cu grad de handicap 1 encefalopatie ... AlexStoian1 AlexStoian1 Bună ziua, am o fiică de 28 de ani cu grad de handicap 1 encefalopatie infantilă și parapareză spastică, nu poate vorbi și nici să se miște. Până la ... (vezi toată discuția)
Indemnizație de handicap pentru demență mihaela_2 mihaela_2 Bună ziua, Am situația următoare: - bunicul este diagnosticat cu demență mixtă si Parkinson, cu referate medicale de la comisie care atestă lucrul ... (vezi toată discuția)