Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... indemnizatie insotitor si handicap
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

indemnizatie insotitor si handicap

O persoana in vârsta de 82 ani cu handicap permanent (pierdut vederea) care beneficiază de indemnizație de handicap si insotitor pierde aceste idemnizatii in cazul internarii intr-un asezamant ingrijire persoane varstnice organizat ca persoana juridica privata?
E și normal să piardă aceste beneficii. Doar nu ia însoțitorul cu el în acel azil, așezământul respectiv are personal angajat(asistente, infirmiere).
Acolo are însoțitorii azilului care îl îngrijesc 24 de ore din 24.
Dapix, utilizator