Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Legile din Romania sub care functioneaza site-urile ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Legile din Romania sub care functioneaza site-urile pentru adulti

Buna ziua,

Doresc sa creez un site cu un continut explicit pentru adulti.
1.)Se poate sa-mi spuneti sub ce legi poate functiona un astfel de site in Romania?
2.)In ipoteza unor venituri obtinute din publicitate; este necesara deschiderea unei firme?
3.)Mentionez ca site-ul va fi creat pe un domeniu din strainatate ex: ".com" ; ".xxx" ".co.uk" etc, respectiv filmele video (fara drepturi de autor) vor fi inserate pe site dar gazduirea va fi realizata de alte site-uri din strainatate.
4.)Site-ul fiind construit pe un domeniu strain implica totodata si supunerea la respectivele legi privind filmele pentru adulti?

Va multumesc anticipat,
Alexandru Cristian

Art. 8. � (1) Persoanele care realizeaza site-uri cu caracter
pornografic sunt obligate sa le paroleze, iar accesul la acestea va fi
permis numai dupa ce s-a platit o taxa pe minut de utilizare, stabilita de
realizatorul site-ului si declarata la organele fiscale.
(2) Persoanele care realizeaza sau administreaza site-uri trebuie
sa evidentieze clar numarul accesarilor site-ului respectiv, pentru a putea
fi supus obligatiilor fiscale prevazute de lege.
(3) Activitatile prevazute in prezentul articol se autorizeaza de
catre o comisie a Ministerului Culturii si Cultelor, din care fac parte
reprezentanti ai Ministerului de Interne si ai Ministerului Comunicatiilor
si Tehnologiei Informatiei.
(4) Se interzice realizarea si administrarea site-urilor avand
caracter pedofil, zoofil sau necrofil.

Chiar daca domeniul este strain intrucat se realizeaza pe teritoriul Romaniei, vezi definitie sediu permanent, etc, din Codul fiscal va supuneti legilor din Romania.