Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general firma impozitare 3%
Discuție deschisă în Contabilitate în general

firma impozitare 3%

buna ziua,
vreau sa deschid o firma, dealtfel foarte mica, cu ob de activitate comert momentan endetail, un prieten m-a sfatuit sa optez pt sistem de impozitare 3% din valoarea bonurilor emise, eu nu stiu deloc contabilitate si contabila imi spune ca trebuie sa am grija ca firma sa fie oarecum pe profit. Intrebarea mea este cum pot sa am grija de acest lucru ? Practic nu stiu cum se inregistreaza in contabilitate diversele facturi, chitante... Nu trebuie sa-mi tina contabila o asemenea evidenta? De ex intr-o luna am facturi pentru marfa, fact pt telefon, chitantele de la supercom, chirie, onrc pt deschidere pct de lucru, avocat pt acelasi pct de lucru si factura pt casa de marcat, chitanta de la anaf pt contributii.... Va trebui sa emit bonuri fiscale in urma vanzarii astfel incat sa acopar contravaloarea tuturor acestor facturi? Nu se inregistreaza diferit in contab, in fct de tipul de chelt? Sunt afon la contabilitate, din ac motiv va deranjez cu aceste intrebari stupide.
In asteptarea unui raspuns, va multumesc
Problema alegerii intre 3% si 16% se pune mai ales in functie de domeniul de activitate.
Cheltuieli deductibile fiscal sunt: cheltuiala pentru marfa, cheltuiala pentru functionarea firmei (chirie, utilitati, telefon) precum si alte cheltuieli deductibile gen salarii (la 3% obligatoriu trebuie sa aveti minim un angajat).
Practic aceste cheltuieli se sustin din adaosul comercial. Estimati totusi acest adaos (fara cheltuielile de constituire) si vedeti ce este mai avantajos.
In principiu eu recomand pentru comert impozitul pe profit (o sa vedeti ca daca nu aveti profit nu platiti dar la 3% chiar daca aveti pierdere tot platiti impozit).
PS. Este un principiu in afaceri : daca nu realizezi profit atunci de ce ai pornit afacerea?
George1962 a scris:

Problema alegerii intre 3% si 16% se pune mai ales in functie de domeniul de activitate.
Cheltuieli deductibile fiscal sunt: cheltuiala pentru marfa, cheltuiala pentru functionarea firmei (chirie, utilitati, telefon) precum si alte cheltuieli deductibile gen salarii (la 3% obligatoriu trebuie sa aveti minim un angajat).
Practic aceste cheltuieli se sustin din adaosul comercial. Estimati totusi acest adaos (fara cheltuielile de constituire) si vedeti ce este mai avantajos.
In principiu eu recomand pentru comert impozitul pe profit (o sa vedeti ca daca nu aveti profit nu platiti dar la 3% chiar daca aveti pierdere tot platiti impozit).
PS. Este un principiu in afaceri : daca nu realizezi profit atunci de ce ai pornit afacerea?

Buna ziua,
in primul rand vreau sa va multumesc pentru raspuns, si mai indraznesc sa va intreb din ce se plateste 3% daca firma este pe pierdere? cunostintele mele despre fiscalizare/contabilitate sunt 0... sa-mi iertati indrazneala, dar nu-mi pare logic totusi legislatia prevede sa se plateasca 3% din ce? va intreb pentru ca am un prieten care este in situatia aceasta, pentru firma mea am planuri mari, sa vedem cat voi avea sanse de reusita in contextul economic actual...
In asteptarea unui raspuns.
Cu consideratie,
Mihai
3% - impozit pe venit . Se aplica 3% la veniturile obtinute (bonuri de casa, facturi, dobanzi bancare, etc.)
16% - impozit pe profit. Se aplica la diferenta dintre veniturile obtinute si cheltuielile deductibile fiscal.
Paradox fiscal : ai pierdere dar platesti 3% impozit pe venit sau 0 - impozit 16%; ai profit platesti impozit pe venit de 3% sau impozit pe profit de 16%.
Cum v-am explicat mai sus si mai incerc odata:
Priviti afacerea in perspectiva si nu va ganditi la viitorul apropiat.
In principiu afacerile din servicii opteaza pentru 3% deoarece au cheltuieli mici si diferenta dintre venituri si cheltuieli este mare (iar acei 16% ar fi mai mult decat 3%).
In schimb afacerile din comert (o cheltuiala deductibila este costul marfurilor) opteaza pentru 16% pentru ca ecartul este mai mic.
Luati un creion si o hartie si faceti-va calcule.
Dar pentru un salon de manichiura cum este mai rentabil ? Desi presteaza servicii catre persoane fizice exista cheltuieli gen : chelt.cu produsele folosite, chirie spatiu,utilitati..Credeti ca aceste nu vor avea o valoare prea mare fata de c-val.prestatiilor ? E mai bine 3% sau 16%
Problema este delicata. Trebuie si poate sa fie rezolvata numai cu creionul si hartia. Practic schitati un buget de venituri si cheltuieli (cifre estimative evident) si asa va puteti da seama ce tip de impozit va avantajeaza. Va rog sa ma credeti ca exista enorm de multe variabile pe care le cunosc numai initiatorii afacerii si nu ma pot pronunta ferm in privinta alegerii tipului de impozit cel mai avantajos. Sa stiti ca si in cazul prestarilor de servicii desi predominant avantajos este impozitul de 3% exista cazuri si nu putine in care mai avantajos este cel de 16%.
In consecinta schitati-va un buget si asa puteti afla ce este mai avantajos pentru dvs.