Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... data reluarii activitatii unui functionar public
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

data reluarii activitatii unui functionar public

Un functionar public a fost promovat temporar intr-o functie publica de conducere, pentru 6 luni. Cele 6 luni au trecut si functionarul va reveni pe functia publica de executie. Problema este ca data la care a incetat promovarea, cade intr-o zi de sambata. Acum, intrebarea la care va rog sa-mi raspundeti este urmatoarea: incepand cu ce data revine pe functia publica de executie, incepand cu ziua de duminica (ziua urmatoare celei la care a incetat promovarea temporara) sau incepand cu ziua de luni (prima zi lucratoare)? Va multumesc!
Va reveni efectiv pe functie incepand cu data de luni ....
normal ca incepe cu ziua de luni , prima zi lucratoare.
Dar atunci nu este o problema pentru ca nu este continuitate? Mai precis promovarea temporara a durat pana sambata iar functionarul revine pe functia de executie luni iar ziua de duminica ramane practic "in aer"?
Nu are cum sa ramana in aer ... revenirea teoretica se face sambata cand expira cele 6 luni , iar efectiv activitatea si-o incepe luni ...